MAKALE: Yabancı kuralının lige olumlu etkisi

yabanci-kuralinin-lige-olumlu-etkisi

Yabancı kuralı bir kural mı ödül mü? Lucescu yanıldı mı?  Süper ligde kalite artıyor…

Ağustos ayında biri çıkıp bizlere “Son 5 haftaya girilirken puan tablosu; 60-59-59-57 olacak” deseydi, bahsettiği ligin Premier Lig olabileceğini düşünürdük. 8 ay sonra gördük ki çok da kuzeybatıya gitmemize gerek yokmuş!

Sezon başlarken Beşiktaş’ın kadrosunu koruyup güçlendirmesi, Galatasaray’ın Avrupa’dan erken elenmesine rağmen kaliteli oyuncu transfer etmesi, Fenerbahçe’nin Aykut Kocaman’la şampiyonluk hedefinin olması ve son yılların flaş ekibi Başakşehir’in istikrarı…

Her sene değişen yabancı kuralı sonunda oturdu. Oturdu ama yine de yabancı kuralı itirazları devam ediyor. Özellikle kötü oynasa da kadroda çok rahat yer bulan yerli oyuncular, bu kadar yabancının sahada olmasında rahatsız. Ancak  u kural rekabeti de ardından getirdi. Türk futbolu için belki de milat, 14 Kasım 2017 tarihinde Galatasaray’ın Konyaspor deplasmanına 11 yabancı oyuncuyla çıkması oldu. Bu Türkiye tarihinde bir ilkti.

O günden itibaren yabancı sınırı tekrar konuşulmaya başlandı. Sebep basitti, sahada yerli oyuncu yoktu. En ilginç tepkiyi ise Türkiye A Milli Teknik Direktörü Mircea Lucescu verdi. Son zamanların en kaliteli gençlerine sahip olduğumuz dönemde, oyuncularımızın yabancı oyuncularla girdiği rekabetten faydalanmaları yerine tam tersi bir açıklamada bulundu. “Federasyonla sahadaki yabancı sayısına bir sınır koyacağız. Doğu ülkelerinde yabancısız olmaz” diyerek herkeste bir şaşkınlık yarattı. Yani Lucescu’ya göre “Doğu ülkesi” olduğumuz için yabancı serbest olmamalıydı.

yabanci-kuralinin-lige-olumlu-etkisi

Yabancı kuralından sonra Avrupa’ya açılım yaptık

9 yabancı + 2 altyapıdan oyuncu ya da 8 yabancı + 3 yerli olsun demek yerine yalnızca “Doğu ülkesi” kalıbını kullanarak yabancı sınırı isteyen Lucescu’nun, ligin bu denli rekabetçi ortama sahne olması karşısında fikrinin değişip değişmediği merak konusu.

5 majör ligin 3’ünde, henüz nisan ayının ortasında şampiyon belli oldu. Diğer iki ligdeyse şampiyonluk için Juventus ve Barcelona gün sayıyor. Ligimize baktığımızdaysa normal sezonlarda ya şampiyon az çok tahmin edilir ya da iki takım potada olurdu. Bitime 5 hafta kalan Süper Lig’de, 4 takım da şampiyonluğa oynuyor ve 4’üncü ile lider arasında yalnızca 3 puan var.

11 yabancının değil; kaliteli yabancıların sahada olup, onlarla rekabete girip kazanan yerlilerin harmanlamasından oluşan bir 11’i benimseyen takımlarımız, bizlere de yüksek seyir zevki sunuyor. Aslında kulüplerimizin istediği sahaya 11 yabancı ile çıkmak değil! O an için en iyi ve hazır olan 11 oyuncu ile sahaya çıkmak. Dini, mezhebi, ten rengi ya da pasaportu ne olursa olsun…

Yazı: Burak Özgül 

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply