Milli takımda Anadolu devrimi!

A Milli Takım’ımızın 2018 Dünya Kupası elemeleri için, Moldova ile yaptığı maça Anadolu kulüplerinin yetiştirdiği futbolcular damga vurdu


Takımımızın ilk 11’i 5’i alt lig, 8’i Anadolu takımları altyapısında yetişmiş futbolculardan oluştu. Ayrıca takımın yaş ortalaması sadece 23.27’ydi. Bu futbolculardan Enes Ünal Bursaspor’dan, Cengiz Ünder ve Çağlar Söyüncü adını altyapıda Avrupa standartlarının da üstüne çıkmaya çabalayan Altınordu’dan, Ahmet Yılmaz Çalık Gençlerbirliği altyapısından yetişti. Güray Vural, Denizlispor’un Süper Lig’de bulunduğu dönemde alt yaş kategorilerinde oynayan gençlerinden biriydi.

Kalecimiz Onur Kıvrak’ın Karşıyaka ve Okay Yokuşlu’nun Altay altyapılarından yetişmelerinin yanında Cengiz Ünder ve Çağlar Söyüncü’nün de İzmir kulüplerinden yetiştiğini düşünürsek; İstanbul kulüplerinden sadece Emre Çolak’ın bulunduğu ekipte Süper Lig’de temsilcisi olmayan İzmir’in 4’te bir oranda ağırlıkta olduğu görülüyor.

Geriye kalan iki isim; Oğuzhan Özyakup ve Emre Mor’sa Avrupa patentli oyuncularımız.

Maçtaki bir diğer sevindirici ayrıntı da ilk kez bir milli maça kapılarını açan Yeni Eskişehir Stadyumu’nun tamamına yakınının dolmasıydı. 35 bin kişilik statta, hazırlık maçı olmasına rağmen taraftarlar coşkulu bir şekilde milli takımımızı destekledi.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply