Nasıl maestro olunur?

Barcelona forması giyen milli futbolcumuz Arda Turan, orta sahada oyuna etki etmenin püf noktalarını sıralıyor…


1 Basit oyna! Risk alacağın pozisyonları belirle

“Sahayı üç bölgeye ayır. İlk iki bölgede olabildiğince basit oynamalısın. Topu ayağında fazla tutmamaya özen göster. Üçüncü bölge, artık yaratıcılığını ortaya koyma fırsatını yakaladığın yer. Takım arkadaşlarına pozisyon yaratmak ya da topsuz koşularla rakip ceza sahasına sızmak için özgürlüğünü kullanmalısın. Boş alan yaratman da takımın sistemini işletmesi açısından çok önemli.”

2 Sabit kalma! Markajdan kurtulmak için hareket et!

“Rakipler markaj uyguluyorsa topla buluşmak için geriye gelir ya da takım arkadaşlarıma boş alan yaratmak için kenarlara açılırım. Sabit kalırsam rakip savunmanın dengesini bozamam ama alan değiştirirsem onları da peşimden sürükleyip pozisyonlarını kaybetmelerini sağlayabilirim. Barcelona’da çok hareketli bir hücum hattımız var. Bu yüzden rakipler bize yakın oynadıklarında başına gelecekleri biliyor!”

3 Boşlukları değerlendir Rakibin zayıf noktalarını bul!

“Bir orta saha oyuncusu için en önemli nokta, rakip savunma ile orta saha arasında boş alan bulabilmek. Genelde rakip savunmanın duruşuna, ön liberoların nasıl pozisyon aldığına, beklerin kademeye girerken ne yaptığına dikkat ediyorum. Bol pas yaparak rakibi yormaya çalışıyoruz çünkü bu sayede oyun disiplininden kopma ihtimalleri artıyor. Yakaladığımız boşlukları da kaliteli ayaklar sayesinde değerlendiriyoruz.”

arda211121

4 Arkadaşını tanı! Tek başına kazanamayacağını unutma! 

“Etkili paslar atmak istiyorsan takım arkadaşlarını tanımalısın. Bazı oyuncular topu ayağına ister, bazıları koşu yoluna, bazıları da sırtı dönük pas almayı tercih eder. Ne tür paslar sevdiklerini bilirsen daha verimli olursun. Ayrıca sadece antrenman yapmak yetmez, sürekli maç izleyip görsel çalışma da yapmalısın. Televizyonda ya da statta maç izleyip, seninle aynı mevkide görev yapan oyuncuların neler yaptığına dikkat et!”

5 Maçı kafanda oyna. Hazırlık sürecini es geçme! 

“Maçta karşı karşıya kalabileceğin olası pozisyonları maçtan önce zihninde yaşamalısın. Karşılaşmalara en doğru şekilde hazırlanmak istiyorsan bunu tavsiye ederim. Antrenman yapmak ya da motive olmak kadar önemli bir silah! Maça ne kadar iyi konsantre olursan saha içinde başarılı olma şansın da o kadar artar. Zihinsel olarak iyi hazırlanmak, üst düzey futbolcu olman için gerekli kriterlerin başında geliyor.”

6 Faul almaya çalış. Topu korumak önceliğin olmalı 

“Vücudumu rakip ile top arasına koyduğum sürece karşımda benden güçlü bir oyuncu olması önemli değil. Futbola başladığımdan bu yana güçlü kalçalara sahibim ve topu korumayı öğrendim. Topu kaybetmek üzereysem de faul almaya çalışırım. Bu sayede hem topu kaptırmamış, hem de takımıma zaman kazandırmış olurum. Barcelona’da ilk kural, topa sahip olmak. Top sizde değilse iyi oynayamazsınız!”

andy-cole-1

İPUCU Andy Cole

Efsane golcü, kazanmaya alışmış bir takımda nasıl motive olacağınızı anlatıyor… “Manchester United’da oynadığım dönemde Alex Ferguson bizi sürekli uyarırdı çünkü ne zaman bir kupa kazansak rehavete kapılmamıza izin vermezdi.

Elde ettiğiniz başarıya takılıp kalırsanız konsantrasyonunuzu kaybedersiniz. Bize hep ‘Önünüzdeki maçlara bakın!’ derdi. Bu şekilde üst düzey futbolcu olabilirsiniz.

Rehavete kapılan oyuncuların formu düştüğünde yerine yenisini alırdı çünkü bu sayede her oyuncuyu tetikte tutacağını bilirdi. Hiç kimse takımdaki yerini kaybetmek istemediğinden daha sıkı çalışırdı.

Takımdaki oyuncular, mental açıdan çok üstündü ve bu da rehavete girmemizi engelleyen bir unsurdu. Geçmişe takılıp kalsaydık, yakaladığımız hiçbir başarı mümkün olmazdı. Futboldaki en güzel şey ne? Tabii ki kazanmak. Sadece ben değil, tüm takım bunun bilincindeydi ve ona göre davrandı.”

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply