Ne goldü ama… Patrik Andersson

2000-2001 yılının Bundesliga’sını anlatmak için “dramatik” tanımı yetersiz kalır. Bayern Münih ligin son maçının son dakikasında yediği golle şampiyonluk kaybetmek üzereydi ama futbol tanrısı o an bir kahraman yaratmak istemişti: Patrik Andersson!

 

2001 yılında Schalke 04 ile Bayern Münih arasındaki şampiyonluk yarışını son haftaya kadar taşınmıştı. Eş zamanlı başlayan maçlarda Schalke 04 evinde Unterhaching takımını 5-3 yenmiş, Hamburg’un evindeki maçta ise Bayern Münih’e şampiyonluk için beraberlik dahi yetiyordu.

Bavyera ekibi tüm maçı 0-0 ayarında tutmuş, son dakikalara girilirken taraftarlar şampiyonluk şarkıları söylenmeye başlamıştı ama 90. dakikada Hamburg’lu Barbarez, Schalke 04 taraftarını sevince boğan o golü kaydettiğinde tüm stadyum şok olmuştu.

Bayern teknik heyeti çökmüş, maçın uzatma dakikaları su gibi akmaya başlamıştı ama kader 2001 sezonu için son kozunu henüz oynamamıştı. Son dakikaya gelindiğinde Hamburg kalecisi defans oyuncusunun verdiği topu eline almak gibi büyük bir hata yapacak ve “geri pas” dolayısıyla kaleye 6-7 metre uzaklıktan Bayern Münih bir endirekt serbest vuruş kazanacaktı. Barajı ayarlamak için Oliver Kahn kalesinden çıkıp gelmiş, ortalık biraz karışmış ve bu serbest vuruş kullanıldıktan sonra maçın biteceğini herkes tahmin eder duruma gelmişti. Düdük çaldığında Effenberg topu Andersson’un önüne doğru yuvarladı ve iğne deliğinden geçen toptan sonra şoka girme sırası 3 dakikalık şampiyonluk sevinci yaşayan Schalke 04 taraftarına geçti!

Yazı Ersin Sezer

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply