Ne yapmalı? | 10 kişiyle kazanmak

Takım arkadaşınız kırmızı kart gördü ve 10 kişi kaldınız. Ne yaparsınız?

Odaklanın

Son düdük çalana kadar takım arkadaşlarınızla omuz omuza verip mücadele edin ve kaybedeceğinizi düşünenleri yanıltın.

Taktiği değiştirin

Teknik direktörünüz hamle yapana kadar sorumluluğu üstlenin ve saha içi dizilişinizi değiştirin. Eksik kalan takımlar için en ideal formasyon 4-4-1’dir. Rakip, topa sahip olmak isteyeceğinden sahayı en iyi şekilde parsellemelisiniz. İleride güçlü ve top saklamasını bilen birini kullanın. Bu sayede savunmanız zaman kazanır.

Arkadaşlarınızla konuşun

Bazen eksik kaldığınızda teknik direktörünüz mecburi değişiklikler yapmak zorunda kalabilir. Mesela orta sahada oynuyorsanız yanınızda doğal pozisyonu stoper olan bir oyuncu bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda onunla sürekli iletişim halinde olup neler yapması gerektiğine dair yol göstermeye çalışın. Bu sayede takımın birbirinden kopmasını engellersiniz.

Enerjinizi sonuna kadar kullanın

Maçlardan sonra birçok oyuncu “Elimizden geleni yaptık” der ama her zaman daha iyisini yapabilirsiniz. Şöyle düşünün: Biri en sevdiğiniz eşyayı çalıp kaçtığında onu yakalamak için var gücünüzle koşarsınız, değil mi? İşte futbolda da bu geçerlidir; bir şeyi elde edene kadar enerjinizi harcamalısınız. Cesur olun.

Alan daraltın

Takım halinde pres yapın ve top size geçtiğinde stoperlerinizi olabildiğince öne çıkarın. Böylece alanı daraltıp işleri kolaylaştırabilirsiniz. Hem cesur, hem de birbirinin boşluğunu kapatabilecek zekâda oyunculara sahip olmalısınız. Böylece maçlarda eksik kalsanız bile bunun dezavantajlarını hissetmezsiniz.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş