Novi Sad'ın ateşli kaldırımları

Sırbistan’ın şirin kenti Novi Sad’da güneşli, güzel bir gün… Kentin “eski şehir” olarak bilinen meydanı her zamanki gibi kalabalık… Kafelerde oturanlar, el ele dolaşan sevgililer, patenle kayan çocuklar… Ve ellerinde futbol kalesi taşıyan bir grup adam. Meydanın ortasında kendilerine portatif bir saha kuruyorlar ve çift kale maça başlıyorlar. Kim bunlar? Bir anda soyunmaya başlıyorlar, içlerinden kırmızı beyaz formalar çıkıyor. İnsanlar şaşkın; çünkü karşılarında futbol oynayan bu adamlar şehrin en büyük takımı Vojvodina’nın oyuncuları. Ardından bir grup adam daha ortaya çıkıp soyunmaya başlıyorlar, onların da içinden mavi deplasman formaları çıkıyor. Onlar da Vojvodina oyuncuları. Ve bir anda meydanın orta yerinde kıyasıya bir maç başlıyor. Ama bir eksik var. Onlar da meydandaki büyük kilisenin yanından ellerinde pankartları, tezahüratlarıyla geliyorlar: Vojvodina taraftarları.

Vojvodina kulübü, son zamanlarda dünyada büyük bir popülerlik kazanan “flash mob” aracılığıyla takımla şehrin insanlarını muhteşem bir şekilde kaynaştırmayı başarmış. “Sen sokakta oyna, biz kaldırımda destekleriz!” sloganını gerçek yapmış.

Hababam Sınıfı’nda Mahmut Hoca’nın öğrencilerine söylediği, “Okul sadece dört duvarı, bir çatısı olan yer değildir, okul her yerdir” sözünden hareketle, “Futbol da sadece yerden ısıtmalı sahaları, açılıp kapanabilen çatıları olan modern statlarda oynanıp biten bir oyun değildir; futbol hayatın aktığı her yerdedir” diyebiliriz herhalde.

Bizdeyse futbolu sokaklardan, mahalle aralarından soyutlayan; bir zengin sporu hâline getiren; sahada oynanan oyunu belli kimselerin menfaatlerine köle edip oyun olmaktan çıkaran; sonundaysa haliyle haksız rekabetten, vasatlıktan, kinden ve düşmanlıktan başka bir şey üretmeyen ve tüm bunları kendileri yapmamış gibi stadyumların neden günden güne boşaldığını merak edenler iyi izlesinler.

@Onur Özgen

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply