O derbi unutulmazdı: 3 Mayıs 1987

Artık bardak çoktan taşmıştı. Galatasaray şampiyonluk istiyordu. Beşiktaş karşısında elde edilen galibiyet artık kör talihin kırıldığı andı… 


“Hedefimiz şampiyonluk” dedi Milutinoviç. “Bizim de” dedi Derwall. Sonra kadehlerini tokuşturdular. İki gün sonra karşılaşacak Galatasaray ve Beşiktaş’ın teknik direktörleri bunları söylüyor; maçı yönetecek hakem Özcan Oal’ın eşi Nuran Oal, bir yandan kocasının maçta giyeceği üniformayı ütülerken, bir yandan da “Eşimin iyi maç yöneteceğine inanıyorum” diyordu. Beşiktaş Belediye Başkanı, Metin Tekin’e kendi eliyle tatlı yediriyor; taraftarlar ise takımlarına antrenmanda davul zurna ile eşlik ediyorlardı.

İşte 80’lerden bir sahne…Üstelik bu öyle bir maçtı ki, şampiyonluğa doğrudan etki edecekti. Hem de Galatasaray’ın hasretinin artık kalıbına sığmaz hale geldiği, şampiyonsuzluğun 14’üncü yaşını devirdiği 1987 yılında!

Maç öncesi Beşiktaş 3 puan öndeydi. Galatasaray Prekazi’nin mermisi ve Savaş’ın golüyle 2-0 kazanınca ligdeki puanları eşitledi. Geriye sadece 5 maç kalmıştı. Dört galibiyet, bir mağlubiyet, Beşiktaş’ın da iki kez tökezlemesiyle 14 yıl sonra gelen şampiyonluk!

Yazı Ahmet Yavuz Fotoğraflar Milliyet Arşiv

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply