Ona Ginola diyorlar: Remy Cabella

Futbolda çok fazla yetenekli oyuncu izliyoruz ama bazılarında başka bir hava var. Onlar yetenekleriyle rakibe meydan okur, izleyeni de kendi taraflarına çekerler.

Çiçeği burnunda Newcastle’lı Remy Cabella, tam da böyle bir oyuncu! Çekinmeden numaralarını yapmaya devam ediyor. Çünkü genleri böyle emrediyor!

Cabella’nın babası İtalyan annesi Korsikalı bir Fransız. Fransa’nın hemen güneyindeki adacıkta, Korsika’da doğdu. Bölge, fazlasıyla asabi ve ateşli insanlarıyla tanınıyor. Genç Korsikalı da sahada alev alev yanıyor… Ama yeteneğiyle.

Tarzı gibi, futbol geçmişi de o küçük adaya dayanıyor: Kariyeri Korsika’nın başkenti Ajaccio’da başladı. 14 yaşındayken dikkatleri üzerine çekti, hemen kuzeydeki Güney Fransa ekibi Montpeiller’ye transfer oldu. Sonrası Fransız usulü, başarılarla dolu bir altyapı hikayesi.

3333_b10

Genç Remy, 19 yaşındayken U19 seviyesinde şampiyonluk yaşadı. 2010-11’de bir üst seviyede pişmesi için Arles-Avignon’a kiralandı. Sezon öncesi çapraz bağları yırtılınca maçların yarısını kaçırdı ama iyileştikten sonra oynadığı maçlarda pes etmediğini gösterdi.

Bir sonraki sezon Montpeiller lig şampiyonluğuna uzanırken, orta sahadaki önemli isimlerdendi. Büyük başarıyı genç takımda beraber oynadığı arkadaşları Benjamin Stambouli ve Yunus Belhanda’yla beraber kutladılar.

Ancak onu Premier Lig’e taşıyacak performansı henüz sergilememişti. Sırasını bekliyordu.

Takımın gol silahları Belhanda ve Giroud başka takımların yolunu tutunca, hücumda takımı taşıma görevi ona geçti. Hazırdı, yükü sırtladı. 7 gol ve 7 asistle takımın dokuzuncu sıraya tutunmasını sağlayan isim oldu

img_3375_w948_h632_r4_q90-9

2013/14, takım için daha kötü onun için daha iyi bitecekti. Montpeiller ligin ikinci yarısında bir ara üçüncülüğe çıktı, sezonu 15’nci bitirdi. Cabella 14 gol, 7 asistle başroldeydi.

http://www.youtube.com/watch?v=ylqQVhtqWhg

Artık daha büyük bir sahneye çıkmanın vakti gelmişti. Montpeiller’nin inatçı başkanı Nicollin’in başını ağrıtması işe yaradı. 10 milyon pound’a Newcastle’lı oldu.

Cabella’nın Premier Lig’de gösterebileceği bolca numarası var. Rakip sahanın her tarafında etkili. Hücumu düşünürken orta sahadaki görevlerini de unutmuyor.

Toplu veya topsuzken kafası hep yukarıda, hep oyunu takip ediyor. En önemlisi: Genç oyuncu yeteneğini göstermekten korkmuyor. David Ginola’nın eski takım arkadaşı John Hereford, bir adım ileri gidip Cabella’yı Fransız efsanenin tahtına aday gösteriyor:

Taraftarlar yaratıcılığı, yeteneği olan bir oyuncu istiyordu. Bu eksik artık dolacak. O bana Ginola’yı hatırlatıyor. Onun yarısı kadar iyi olursa Newcastle özel bir oyuncu kazanır.

remy-cabella-est-observe-par-manchester-united_116429

Korsikalı, çelimsiz vücuduna rağmen ne top almaktan ne sürmekten çekiniyor. Ama bir sıkıntı var: Faul almak için fazla rol kesiyor. Hakemler de bizim gibi çalımlarına dalıp gitmemeli, başları ağrıyabilir!

Cabella’nın da (her güzel şey gibi) birkaç kusuru var. Savunma yapmaktan çok hoşlandığı söylenemez. Arkasındaki bek oyuncusu hayattan bezebilir. Bir de, o çelimsiz vücudu kesinlikle güçlendirmesi gerek. Premier Lig’de faul almak kolay iş değil.

Cabella bir süperstar değil, büyük olasılık da olmayacak. Ama doğru şekilde çalışırsa Newcastle’da çok kalmayacak, orası kesin!

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply