Özel Röportaj: Gabriel Jesus

19 yaşındaki Brezilyalı oyuncu, askeri hapishaneleri ve Manchester City’ye transferini anlatıyor…

Manchester City’ye transfer olmana rağmen bir süre daha Palmeiras forması giymek nasıl bir duyguydu?
Futbol oynamayı sevdiğimden, 90 dakika sahada olduğum sürece hangi formayı giydiğimin bir önemi yok! O dönem tabii ki sadece Palmeiras’ın başarısını düşünüyordum çünkü beni bugüne onlar getirdi. Artık herkes tarafından tanınmış bir oyuncuyum ve bana 15 yaşımdan bu yana yaptıklarından dolayı teşekkür ederek ayrılmak istedim. Şimdi sezon bittiğine göre, artık Manchester City’ye odaklanacağım.

Manchester City haricinde seninle ilgilenen başka kulüpler var mıydı?
Evet ama kulüp adı vermek istemiyorum. City’ye gitme kararını ailem ve menajerimle birlikte aldık. Açıkçası maddi anlamda en yüksek teklif City’den gelmemişti ama bana sundukları vizyon ve projeler hoşuma gidince imzayı attım. Dünyanın en iyi liginde zirve yarışında bulunan bir takıma geldiğim için çok mutluyum.

Pep Guardiola’nın seni bizzat araması, karar verme sürecini nasıl etkiledi?
Onunla çalışma fikri tabii ki kararımı etkiledi çünkü dünyanın en iyi menajerlerinden biri. Benimle ilgili düşüncelerini söylediğinde ona teşekkür ettim. Hayatımın en mutlu anlarından biriydi. Özellikle oyun tarzımı çok beğendiğini, burada inşa etmek istediği sisteme çok iyi uyduğumu söylemesi hoşuma gitti. Artık hedefim, bana güvenenlerin yüzünü kara çıkartmamak! Umarım bunu er ya da geç bunu başarabilirim.

Milli takımdan arkadaşın Fernandinho da City forması giyiyor. Buraya gelmeden önce onunla konuşma şansın oldu mu?
Milli takım kamplarında konuştuk. Bana Manchester şehriyle ilgili tavsiyelerde bulundu, buradaki hayata adapte olabilmek için yardımcı olacağın söyledi. Bambaşka bir kültüre uyum sağlama sürecinde böyle bir arkadaşımın olması, elbette işimi kolaylaştıracak.

Hangi mevkide daha faydalı olacağını düşünüyorsun?
Sahada kendimi bir savaşçı olarak tanımlarım. Agresif olmayı ve sürekli hücum etmeyi düşünürüm. Hayatım boyunca fiziksel olarak benden daha güçlü ve uzun boylu oyunculara karşı oynadım. Premier Lig’deki sertlik beni hiç korkutmuyor. Hocam nerede görev verirse orada oynarım çünkü bu yaşta herhangi bir kapris ya da tercih hakkım olduğunu sanmıyorum.

Amatör takımda oynadığın dönemde bir askeri hapishanede idman yapıyordunuz. Hiç korktuğun oldu mu?
Tabii ki hayır! Futbol sahası bir askeri hapishanenin içindeydi ama sahayı gardiyanlar kullanıyordu. Yani içeride yatan mahkumlarla herhangi bir etkileşimde bulunmuyorduk.

Brezilya Milli Takımı’ndaki performansınla herkesi büyüledin. Hatta Ronaldo bile ona kendisini hatırlattığını söyledi. Bunu duyduğunda neler hissettin?
Müthiş bir duyguydu. Onu ve Ronaldinho’yu izleyerek büyümüş biri olarak ne kadar mutlu olduğumu tahmin edersiniz. Ronaldo’yu hem televizyonda izledim, hem de internetten eski maçlarını indirdim ve artık onunla görüşüp oyunum hakkında tavsiyelerini dinleme ayrıcalığım var. Bana sürekli kendimi nasıl geliştirebileceğimi anlatıyor, ben de her kelimesini dikkatle dinliyorum. Benim için sarf ettiği övgülere layık olabilmek için elimden geleni yapıyorum.

2016 Rio Olimpiyatları’nda altın madalyayı kazanan takımın bir parçasıydın. Senin için nasıl bir tecrübeydi?
Hayallerim gerçek olmuştu. Brezilya’ya olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyayı kazandırmak bizim için büyük bir başarıydı ve hepimizi çok gururlandırdı. Maracana’daki finalden sonra madalyayı boynuma taktığım anda yaşadıklarımı hayatım boyunca unutmayacağım. Zaten futbolcu olmaya karar verdiğinizde bu gibi anları hayal ediyorsunuz.

3 PARLAK KARİYER ANI

Sahneye çıkış
Mart 2015’te Palmeiras formasıyla ilk maçına çıktı ve aynı sezon Brezilya Kupası’nı kazandı. Ligin en iyi genç oyuncusu seçilmesi de cabası!

Olimpiyat madalyası
Rio’daki organizasyonda Brezilya’nın her maçına ilk 11 başladı ve attığı üç golle altın madalya kazanılmasına katkı sağladı.

Muhteşem siftah
2016 Copa America kadrosunda vize sorunları nedeniyle yer alamadı ancak Ekvador’la oynanan Dünya Kupası eleme maçıyla milli siftahını yapıp iki gol attı.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply