Pellegrini’ye futbolu bıraktıran çocuk

Manchester City’nin başarılı teknik direktörü Manuel Pellegrini, futbolculuk dönemlerinde ülkesinin en önemli stoperlerinden biri olmasının dışında Universidad de Chile’nin de bayrak adamıydı. 1973 yılında giydiği formayı, 1986’ya kadar hiç çıkarmadı. Ta ki ona bir çocuk “Senden artık geçmiş galiba ağabey…” diyene kadar.

1986’da Şili Kupası’nda oynadıkları bir maçta rakip takımda yer alan 17 yaşındaki genç bir forvet o dönem 33 yaşında olan Pellegrini’ye zorlu anlar yaşatınca, tecrübeli oyuncu yeşil sahalara veda etme kararı almış. 17 yaşındaki o oyuncu, daha sonra Şili ve dünya futbolunun en kaliteli santrforlarından biri olacak Ivan Zamorano’ydu.

zamorano

“Zaten emekli olmayı düşünüyordum ama o maç bu kararımı daha erken almamı sağladı. Zamorano bütün hava toplarını almıştı!”

Pellegrini daha sonra o çocuğun bu kadar iyi olacağını bilseydi futbol oynamaya birkaç yıl daha devam edeceğini söylemişti. Hele de şu golleri o zamandan göre imkanı olsaydı, belki de o kararından kesin olarak dönebilirdi. Çünkü Zamorano için her yükseldiğinde kafa vurmak, La Liga’da, Serie A’da dahi kolaylıkla yapabildiği bir işti!

@ Mustafa Demirtaş

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply