PERFORMANS: Eden Hazard

Potansiyeli, yıldız bir oyuncuya nasıl dönüştürebilirsiniz? Chelsea’nin Belçikalı süperstarı Eden Hazard, altı adımda süperstarlığa giden yolu FFT’ye açıkladı…

1- Asla tatmin olma!  (Her zaman daha başarılı olmayı iste)

“Oyuncu olarak kendimden hep daha fazlasını istedim. Sadece Şampiyonlar Ligi’ni değil, FA Cup ve Premier Lig’i de kazanmak istiyorum. Hatta her şeyi! Bu da beni daha iyi olmak adına motive ediyor. Geçen sezon Premier Lig’de 12 gol attım, bence yeterli bir sayı değil. Bu sezon daha fazla atmalıyım ondan sonraki sezonda da… Bu özelliğimi de ailemden aldım. Zirveye çıkmak istiyorsanız asla memnun olmamalısınız. Her zaman daha fazlasını istemek şart.”

2- Rakibine saygı duy  (Rakibini asla küçümseme!)

“Premier Lig’de herkesin birbirini yenebileceğini öğrendim. Küçük takımlar bile size karşı performanslarını yukarı çekiyor ve başınıza iş açabiliyorlar. Büyük takım forması giyiyorsanız herkes sizi mağlup etmek ister. Üst düzey oyuncular rakip kim olursa olsun rekabetçi bir düşünce yapısına sahip olmalı ve her maça doğru şekilde yaklaşmalı.”

3- Performansını değerlendir  (Öz eleştiri yapmayı unutma!)

Maçlardan sonra düşündüğümde iyi oynayıp oynamadığımı bilirim. Futbolcu olarak sahaya çıkıp performans vermek zorundasınız ama kendinize karşı dürüst olmanız son derece önemli. İyi de oynasanız, kötü de oynasanız bir sonraki maç çıtayı yükseltmelisiniz. Gidip de ‘Çok iyi oynadım, tekrar bu şekilde oynamak istiyorum’ diyemezsiniz. Hep daha fazlasını istemelisiniz. Zaten bir maç sona erince de bir sonraki karşılaşmaya odaklanırım.”

performans:-eden-hazard

Eden Hazard

4- Hocana kulak ver  (Patronun talimatlarını dinle)

“Teknik direktörün taktiksel talimatlarını dinlemek, hele ki orta sahada oynuyorsanız ve hücum ile savunmadan sorumluysanız oldukça önemli. En iyi savunma yolu, topu ayağınızda tutmaktır; böylece rakibiniz gol atamaz. Fakat topu alınca da zorlamanın bir alemi yok. Denemek için doğru anı beklersiniz ve ardından da golünüzü atarsınız. Topa sahip olmadığınızda rakibe pres yaparsınız ve onu hataya zorlarsınız.”

5- Hep takımı düşün  (Başkaları için fedakarlık yapmayı öğren)

“Bazen oyununuzu takıma göre şekillendirmeniz gerekir. Üst düzey bir takımda oynayan hücuma yönelik bir isim olarak savunmaya destek vermeyi, işlerin hücumdan ibaret olmadığını öğrendim. Bu zor gelebilir çünkü takıma pozisyon yaratıp gol atarak yardım etmek isteyebilirsiniz ama oyun neyi gerektiri- yorsa onu yapmak zorundasınız. Bazen takıma çok farklı bir biçimde yardım edebilirsiniz. Hata yapabilir- siniz ama tecrübelerinizden ders almalısınız.”

6- Severek oyna  (Profesyonel kal ama eğlenmene bak)

“Çocukken okuldan gelir gelmez bahçeye inip futbol oynardım. YouTube’dan Ronaldinho ve Robinho’yu izleyerek çok şey öğrendim. Futbol taktiksel bir oyun, sahada profesyonel olmak zorundasınız ama eğlenmeye devam edin ve bu oyundan keyif alın. Ben taraftarlar için oynuyorum, onları eğlendirmeyi seviyorum. Savunmacıların üstüne gitmeyi, içeri yönelmeyi ya da ters çalım atmayı seviyorum. Önemli olan, bir sonraki hamlenizi tahmin edememeleri.”

FFT Arşiv

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply