Premier Lig efsanelerinden Gary Speed’in intiharına ilişkin bir mektup ortaya çıktı!

Leeds United, Everton, Newcastle United gibi takımlarda forma giymiş Premier Lig’in kariyerli oyuncularından Gary Speed’in intiharının üzerinden 7 sene sonra, ilginç bir mektup meydana çıktı

Futbolculuk döneminde orta sahanın solunda oynayan Gary Speed, kariyerine 15 yaşındayken Leeds United’ın U-18 takımında başladı. 1989’da A takıma çıkan Gary, sezon sonunda takımıyla birlikte First Division’a yükseldi. 22 yaşına geldiğinde First Division’un yerini Premier Lig almadan önce Leeds ile lig şampiyonluğu yaşadı. Çıktığı 248 maçta 39 gol atan Galli yıldız, 95/96 sezonunda çocukken desteklediği takıma yani Everton’a transfer oldu. Everton’daki ilk sezonunda kariyerinin tek hat-trick’ini yaptı ve o sene gol kralı olarak Premier Lig’de Yılın Futbolcusu ödülüne lâyık görüldü. Bu başarısıyla takım kaptanlığını aldı ancak teknik direktör ile yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle takımdan ayrılıp Newcastle United’a gitti. Ayrılığının ardından verdiği bir röportajında “Takımdan neden ayrıldığımı biliyorsunuz ama bunu basın önünde açıkça paylaşmak, Everton takımının itibarını zedeleyebileceği için bunu yapamam” açıklamasında bulundu. 6 sezon Newcastle United forması giyen Gary Speed, burada 213 maça çıktı ve 29 gol kaydetti. Alan Shearer ve Lee Hamann gibi oyuncuların olduğu takımda kaptanlık yapan Speed, 2004’te Bolton Wanderers kulübüne transfer oldu ve burada, Premier Lig’de 500’üncü maçına çıkan ilk futbolcu rekoruna sahip oldu. Futbolculuk kariyerine son noktayı ise Sheffield United’da koydu. 85 kez de Galler Milli takım formasını giydi. Kariyerinde toplam 840 maça çıkan Gary Speed, emekliye ayrıldıktan sonra teknik direktörlüğe adım attı. İlk tecrübesini Sheffield United’ı 18 maç yöneterek yaşadı. Sonrasında Galler Milli Takımı’nın başına geçti. Burada yalnızca 10 maça çıktı ve 27 Kasım 2011’de evinde ölü olarak bulundu. 

Vefatından 4 gün önce eşi Louise Speed’e intihar edeceği sinyallerini veren bir mesaj göndermişti. O dönem ailesel sıkıntılar yaşayan Gary, öldüğü gece eşiyle kavga etmiş ve eşi evden ayrılmıştı. Biraz nefes almak ve aklını toparlamak için evden uzaklaşan eşi, çok geçmeden 2 oğlu ile evde yalnız bıraktığı Gary’nin yanına dönmüştü fakat artık her şey için çok geçi. Eşi, intihar etmişti.

Ölümünün üzerinden 7 sene geçtikten sonra, Speed’in ölümü üzerine yazacağı kitap için eşi Louise Speed’den bilgi alan gazeteci John Richardson sayesinde eski bir mektup ortaya çıkarıldı. Mektuba göre Gary Speed’in, uzun yıllar öncesine dayanan psikolojik sıkıntılarının olduğu anlaşıldı.  Henüz 17 yaşındayken Leeds United’ın akademisinde top koşturan genç Gary, o dönemde kız arkadaşı olan eşinin evine bir mektup gönderdi ve o mektupta, o yaşlarda dahi intihara meyilli olduğuna dair üzücü detaylar bulunuyordu.İşte o mektupta yazanlar…

“Sevgili Louise,

Ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Leeds’i bırakmayı düşünüyorum. Sana söylemeyeceğim başka düşüncelerim daha var. Moralim çok bozuk. Uyumak ve bir daha asla uyanmamak istiyorum. Seni çok seviyorum ve her zaman da seveceğim. Beni sandığından da kısa bir süre sonra göreceğini söylemekten başka ne söyleyebilirim bilmiyorum. Aklımdan hiç çıkmıyorsun. Artık gözümde başka hiçbir şeyin önemi yok. Seni hayal ettiğinden bile daha fazla seviyorum.

Gary. ”

 

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş