“Premier Lig ya da La Liga’da oynadığım gün ‘iyiyim’ derim”

Londra’da doğdu, Fulham’da, Millwall’da büyüdü; sonunda onu UEFA da gördü. Adı transfer haberlerinde Fenerbahçe ile geçen Kamil Çörekçi’yle kariyerini konuştuk


UEFA’nın seni Avrupa 19 Yaş Altı Futbol Şampiyonası’nın 11’ine seçtiğini öğrendiğinde ne yaptın?  
Duyduğumda şaka sandım. UEFA’nın sitesinde adımı görene kadar inanamadım. Aynı gün ümit milli takımın kadrosuna alındığımın haberi geldi. Hayatımın en heyecanlı günüydü.

Maçlar devam ederken “Ben iyiyim” diyor muydun? 
Hayatımda hiçbir zaman “Ben iyiyim” demedim ki! Premier Lig’de, La Liga’da, Şampiyonlar Ligi’nde oynarsam derim belki.

Türkiye’ye gelme kararını nasıl aldın? Ne umdun ne buldun? 
Milli maçlar için Türkiye’ye geliyordum. Süper Lig’de çok koşulduğunu, zor bir lig olduğunu biliyordum ama Premier Lig’in çok daha zor olduğunu biliyorum. Orada başlarken bana “Boyun kısa” dediler. Türkiye tekniğe daha çok önem veriyor.

Türkiye’de “İngiltere’de böyle bir şey asla olmaz” dediğin bir şey oldu mu? 
Tesiste bir odada 10 kişi kalmamız beni çok şaşırtmıştı. İlk zamanlarda çok zorlandım. Fulham’da da, Millwall’da da tesiste kalma gibi bir durum yok. Futbolcular daha iyi olmak için iyi konsantre oluyor ve bütün vakitlerini çalışarak geçiriyor. İngiltere’de takımların dışındaki ortamın cazibesi daha fazla ama kendilerini tutabiliyorlar. Bir de en önemlisi asla havaya girmiyorlar. Burada A takıma çıkan hep orada kalacağını sanıyor.

Bucaspor küme düştüğünde “Keşke Türkiye’ye gelmeseydim” dedin mi? 
Demedim. Üzüldüm ama benim elimde olan bir şey değildi sonuçta. Şans diyelim.

Takım arkadaşların sana “Biz Avrupa’ya gitmeye çalışıyoruz. Sen niye geldin?” diyorlar mı? 
Bu lafı o kadar çok futbolcudan duydum ki! Bazı şeyleri yaşamadan öğrenmek zor. İngiltere’nin ne kadar zor olduğunu onlara anlatamıyorum.

Buradan İngiltere’ye giden biri için zor olabilir ama sen orada doğdun büyüdün. Sana neden bu kadar zor geliyor? 
Bütün futbolcuların fiziği çok kuvvetli. Eğer boyun 1,80’in üzerinde değilse fasulyeden sayılıyorsun. Benim boyum 1,73… Birkaç santimle kaybediyorum. İngiltere’de oyun daha tempolu. Türkiye’de rakipten topu almak için vaktiniz var. Orada her dakika basarlar. İngiltere’de futbol daha uzun paslarla oynanıyor, Türkiye’deyse kopuk kopuk.

Bugüne kadar futbol hakkında duyduğun ve unutamadığın bir söz ya da seni etkileyen bir hikâye var mı?
Futham’dayken hocam “Sahanın neresi olursa olsun ilk 11 olsun” diyordu. Ben de onu dinledim. Başladığımda stoper oynuyordum. Ondan sonra sağ bek, sol bek, stoper oynadım. Geçen sene Bucaspor’da orta sahada başladım, ondan sonra sağ beke, ihtiyaç olduğunda sol beke geçtim.

Röportaj Hilal Gülyurt Fotoğraf Barış Tekin

FourFourTwo Arşiv

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply