Psikoloji | Bir Lider: John Terry

Chelsea ve İngiltere Milli Takımı’nda uzun süre kaptanlık yapan Terry, pazu bandını hak etmek için neler yapılması gerektiğini anlatıyor

1- Saygılarını Kazanın

Kimseden size durduk yerde saygı duymasını beklemeyin; önce bunu hak etmeniz lazım. Bunu yapmak için de hem antrenmanlarda, hem de maçlarda performansınızın yüzde 100’ünü sahaya koymak zorundasınız. Bu sayede takım arkadaşlarınıza bir şey söylediğinizde bunu takımın iyiliği için yaptığınız anlayacak ve size saygı duyacaklardır.

2- Birbirinize Karşı Dürüst Olun

Futbolda herkes hata yapar ama önemli olan bu gibi durumlarda oyuncuların birbirine karşı dürüst olmaları ve bu hataları analiz etmeleri. Bu sayede ileride bunun tekrarlanması engellenir ve daha iyi bir performans sergilenir. Kısacası dürüst olun ve sorun varsa takım olarak çözmeye çalışın.

3- Arkadaşlarınızı Tanıyın

Takımdaki tüm oyuncuların huylarını ve karakterlerini bilmek zorundasınız. Saha içinde ve dışında onları nelerin sinirlendirdiğini, nelerin hırslandırdığını öğrenip ona göre davranmalısınız. Bazı oyuncular motive olmak için biraz ilgi ister; siz de kaptan olarak bu işten sorumlusunuzdur.

4- Örnek Olun

Ben gençken Dennis Wise gibi tecrübeli oyuncuların çok yardımını gördüm. O dönemlerden gerekli dersleri çıkarmasaydım bugün çok zor- lanacağımdan eminim. Bunun anlamını iyi bildiğim için ben de etrafımdaki genç oyunculara tecrübelerimi ve öğrendiklerimi olabildiğince aktarmaya çalışıyorum.

5- Kontrolü Kaybetmeyin

İşler istediğiniz gibi gitmediğinde pozitif kalmalı ve teknik direktörünüzün söylediği şeyleri yapmaya devam etmelisiniz. Bazen rakip sizden daha iyidir ya da daha iyi oynar; unutmamanız gereken önünüzde birçok maç ve kendinizi göstermek için birçok fırsat olduğu. Bu yüzden sakin kalmalı ve kontrolünüzü kaybetmemelisiniz.

6- Sakın Acımayın

Üç ya da dört farkla öne geçtiğiniz maçlarda sakın tempoyu düşürmeyin ve gol aramaya devam edin. Özellikle rakibiniz kötü bir dönemden geçi- yorsa maçın ilk dakikasından itibaren baskı yapıp onları hataya sürüklemeye çalışın. Hatta deplasmanda bunu yaparsanız bulacağınız erken bir golle taraftarın da coşku- sunu kırabilirsiniz. Sonuçta futbolda kazanmak en güzel duygudur ve bunu her gün yaşamak istersiniz.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş