Psikoloji: Sorunlu oyunculardan nasıl verim alınır?

Psikolog Bradley Busch ve menajer Phil Parkinson, oyuncu yönetimini anlatıyor

Sızlanan oyuncu

Psikolog: Hedefleri üzerine konuşun, sezon sonunda bunlara ulaşır ya da ulaşamazsa kariyerinin hangi yöne gideceğini belirtin. Bu şekilde davranışlarına bir çeki düzen verir ve dert yakındığı şeyler bir anda önemsiz hale gelir.

Menajer: Bir oyuncunun sızlanması takımda olumsuz etki yaratıyorsa bunu soyunma odasında ifade edin. Diğer oyuncuların “Bizi kötü etkilediğini biliyor mudur?” şeklinde düşünmesini istemezsiniz. Tartışmaya girmeden durumdan hoşnut olmadığınızı belirtin. Daha sonra bire bir görüşmeler yapıp ondan ne beklediğinizi anlatın.

Bencil forvet

Psikolog: Başarılı golcülerin hemen hepsi biraz bencildir. Zaten bu kadar başarılı olmalarının en büyük sebebi de budur. Ancak bazen ipin ucunu kaçırırlar. Onlara takım olarak kazanmanın önemini anlatın. Bu sayede yola geleceklerdir.

Menajer: Golcü oyuncunuz pozisyonlarda kendisinden daha uygun takım arkadaşına pas vermiyorsa ona önemli bir oyuncu olduğunu, böyle oynamaya devam etmesini istediğinizi ama önemli olanın takımın kazanması olduğunu söyleyin. Takım kazandıkça kendisinin de başarılı olacağını hatırlatın.

Agresif oyuncu

Psikolog: Maçlardan önce agresif olmakla iddialı olmak arasında fark vardır. Fazla agresif oyuncular, sahada hem kendine, hem de takım arkadaşlarına zarar verir. Onlara maçın stresli anlarında derin nefesler almalarını öğütleyin.

Menajer: Onlara motive olmanın iyi bir şey olduğunu ancak aşırıya kaçmanın sahada sorun yaratacağını açıklayın. Kontrollerini kaybederlerse takıma zarar vereceklerini söyleyin. Agresif oynamalarını sevdiğinizi ancak bazen kötü etkiler yarattığını ifade edin. Siniri performansını etkilemeye devam ederse asla oynatmam.

“Sen karşında Balotelli olduğunu unuttun galiba?”

Tembel golcü

Psikolog: Bu tarz oyuncular performanslarının ya da rollerinin fazla anlam ifade etmediklerini düşünürler. Ona takımdaki rolünü iyice anlatın ve önemini belirtin. Ayrıca sahada görevini yerine getirmeyen oyuncuların takıma nasıl zarar vereceğini anlatın.

Menajer: Bu tarz oyuncular takımda fazla forma şansı bulamazlar. Onlara saha dışında disiplinli olmalarını ve çok çalışmalarını, böyle yaptıkları takdirde takımda yer bulacaklarını söyleyin. Takım için önemli olduklarını belirtin ve bunu kendileri için değil takım için yapmaları gerektiğini hatırlatın.

Şovmen kanat

Psikolog: Bu oyuncular asistleri, golleri ve maç boyunca takıma yapacağı katkılarla daha çok beğenileceklerini anlamak zorundalar. Çalım, topuk pası ya da röveşata gibi artistik hareketler onlara bir şey kazandırmaz. Başarılı kanat oyuncularının performansını dikkatle inceleyecek olursak sahada neler yapmaları gerektiğini daha iyi görürüz.

Menajer: Bu tarz oyunculara yeteneklerini ortaya koymaları için hedefler gösterin. Performanslarını arttırmaları yönünde teşvik edin ve başarılı olmalarının tek koşulunun üretkenlik olduğunu hatırlatın.

Çekingen Oyuncu

Psikolog: Kolay görevler vererek başlayın ve zorluk derecesini artırın. Daha önceki başarılı performanslarını hatırlatarak onu cesaretlendirin. Bunun için benzer durumlarda bulunmuş tecrübeli oyunculardan da yararlanabilirsiniz.

Menajer: Oyuncuyla baş başayken dilediğiniz kadar sert olabilirsiniz ancak takım arkadaşları önünde biraz daha yumuşak ve dikkatli olun. Oyuncularla gerektiğinden fazla kişiselleşen teknik adamlar oyuncu üzerindeki kontrolünü kaybeder. Oyuncularınıza neleri iyi yaptıklarını söyleyin beklentilerinizi ifade edin.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş