“Karşımda Robert De Niro varken Fener’in maçına bakıyordum!”

Gençliğinde yeni spor ayakkabısını hakeme fırlatmıştı, yetişkinliğinde Cannes’daki ödül töreninde telefondan Fenerbahçe’yi takip ediyordu. Kısacası onun için değişen bir şey yok!  


Nasıl Fenerbahçeli olduğunuzu hatırlıyor musunuz? Hangi futbolcudan, hangi olaydan etkilenmiştiniz?
Net bir olay hatırlamıyorum ama babamın Galatasaraylılığına rağmen Fenerbahçeli olmuştum. Annem de futbolu severdi; benimle maç seyreder, tatlı tatlı küfür ederdi! Cemil Turan’dan etkilenmiş olabilirim. Bizim mahallede çok popülerdi.

Siz de futbolcu olmaya niyetlenmiş miydiniz?
Futbolu hep çok sevdim ama kitaptan kopamadım. Göztepe’nin yıldız takımında futbol oynuyordum. Bir gün antrenman sahasında çimlere yatmış, Kafka’nın Dönüşüm adlı kitabını okurken hoca kitabı elimden alıp kafama vurdu (daha önce de birçok kez “Ya kitabını oku, ya topunu oyna” diye uyarmıştı). Kitabımı alıp gittim. Gidiş o gidiş!

Alsancak tribünlerinde de çok bulundunuz mu? Deplasmanlara gider miydiniz?
İkisine de çok gittim ama hiçbir zaman maç izlerken kendini perişan eden seyircilerden olmadım. Futbolu biraz biliyorsanız ilk 20 dakikadan sonra neler olabileceğini az çok anlarsınız zaten. Tabii ki sürprizler olabilir, futbol bu.

İzlediğiniz maçlardan hangilerinin gidişatından ne olacağını çıkaramadınız? En sürprizli olanları hangileriydi?
Türkiye-Galler maçını unutamam. O dönem milli maçlar berabere bitse ulusal bayram oluyor! Babam paraya kıyıp bana ilk defa renkli bir spor ayakkabı almış, onları giyip İzmir Atatürk Stadı’na gitmişim. Yan hakeme sinirlenmişiz, adama manalı manasız çıkışıyoruz. 16 yaşımda falanım herhalde. Bir ofsayt kararını beğenmedik. Nasıl olduysa ayakkabımın tekini çıkartıp… Hakemin 10 metre gerisinde bir ayakkabı kümesi var fakat hepsi makosen veya espadril; aralarında gıcır bir tane sol tek Asics Tiger duruyor! Orada da usul şu; öyle bir halt ettiysen koşarak en öne gidip “iki buçukluklara” rica edeceksin: “Oğlum, getir şu ayakkabıyı”, “Birader, gözünü seveyim”, “Kardeş, kurban olayım!” Yalvardım, kimse dönüp bakmadı. Maçın son dakikalarında Erhan Önal attı, 1-0 kazandık ama ayakkabının teki geri gelmedi. Sağ ayağımda Asics Tiger, sol ayağımda beyaz havlu çorapla kilometrelerce yolu yengeç gibi yürüdüm. Ağır drama! Müsabaka içindeki dramatik hikayeleri seviyorum. Bazen maç boyunca tek bir futbolcuyu seyrederim.

Alt liglerde oynanan maçları takip eder misiniz?
En heyecan verici maçlar bence yan sahalarda oynanır. Varsa bir-iki civan izlemeye doyamazsın! Hazır özgürken seyret, sonra futbolu öğrenecekler (!) ve herkese benzeyecekler. Bazen YouTube’a girip Ronaldinho’nun, Messi’nin çocukluk videolarını izliyorum. Kedinin çamaşır makinesine baktığı gibi dakikalarca aynı şeyleri izleyip duruyorum.

Çekimlerinizi, provalarınızı maçlara göre düzenlemeye çalıştığınız oluyor mu?
Çığırından çıkmayacak şekilde yapabiliyorsam yaparım ama tabii önce iş. 2012 yılıydı galiba, Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle Cannes’da final gecesindeyiz. Çok profesyonel bir organizasyon olduğundan bizdeki benzerleri gibi cevval zevat çıkıp manasız konuşmalar yapmıyor, tören yarım saatte bitiyor. Fakat o yarım saat bizim şampiyonluk maçına denk geldi! Sahnede Jude Law, Robert De Niro, Uma Thurman var; ben smokinin cebinden ara ara skora bakıyorum! Yılmaz Erdoğan yanımda (Beşiktaşlı olduğu için daha az ilgili), arada bir “Sen neye bakıyorsun?” diye soruyor. Emir Kusturica Grand Prix’yi bizim filmin aldığını duyurunca Fenerbahçe’yi falan unuttum tabii!

Fenerbahçe maçlarını tribünden mi takip edersiniz? Deplasmanlar için vakit bulabiliyor musunuz?
Passolig uygulaması kalkana kadar statlara gitmeme kararı aldım. Deplasman takımının alınmadığı tribünler tam “Şu okullar olmasa maarif ne güzel yürür” kafası! İki takım taraftarının atışmadığı bir maç, futbolun ruhuna aykırı bir kere. Toplum birbirini görerek kaynaşır; itişir, küfürleşir ama neticede beraber olur. Şimdi artık statlar yasak, meydanlar yasak… Bunda sevilecek, sevinilecek bir yan göremiyorum.

Röportaj Hilal Gülyurt Fotoğraf Barış Tekin

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply