Röportaj: Lucas Leiva

Brezilyalı yıldız Lazio’ya gittiğinden beri kendini oldukça geliştirdi fakat kalbi hâlâ Liverpool ile birlikte atıyor

Lazio’daki ilk sezonunda yılın futbolcusu seçildin. Bu sezonu nasıl değerlendiriyorsun?
Gerçekten iyi bir sezondu. İtalya’ya kolayca adapte oldum. Lazio’nun futbol tarzına da uyum sağladım ki eğer yeni bir kulüpte forma giyiyorsanız bu oldukça önemli. Bütün bunlar ilk sezondan iyi oynamamı sağladı.

Sezonun son maçında Inter’e kaybedip Şampiyonlar Ligi’ne katılma fırsatını kaçırdınız. Epey sinir bozucu olmalı.
Hem de çok. Çok çalıştık ve böyle iyi bir sezonun ardından Şampiyonlar Ligi’ne katılmayı hak etmiştik. Ama futbol böyledir. Yaptığımız hataların bedelini ağır ödedik. Büyük bir şanssızlıktı fakat yeni sezonda kendimizi geliştireceksek başımızı dik tutmalıyız. Önümüzde Lazio için son derece önemli bir sezon var.

Golcülüğü ile tanınan bir isim olmamana rağmen geçen sezon Avrupa’da çok önemli goller kaydettin. Bu durum seni de şaşırttı mı?
Benim için özel bir şeydi. Herkesin bildiği gibi gol atmak benim önceliğim değil. Ama Lazio’da orta saha ve atak arasındaki geçişe yardımcı olmada ve ileri çıkmada biraz daha özgürüm. Ağları sallamak bayağı iyi bir duygu, bunu inkar edemem!

Geçtiğimiz sezon Sergej Milinkovic-Savic ile yan yana oynamak nasıldı?
Savic çok yetenekli bir oyuncu, sahada varını yoğunu ortaya koyuyor. Bu iki özellik sayesinde, Avrupa’nın herhangi bir liginde başarılı olabilir ve kesinlikle Premier Lig’de de iyi oynayabilir.

Roma’daki hayatından memnun musun? Liverpool’a dair özlediğin bir şey var mı?
Roma hiç de fena değil. Burası kültür dolu ve havası çok güzel. Hayattan zevk almamı sağlayacak birçok seçenek var. Liverpool’dan özlediğim yerler ve arkadaşlar var elbette. Hayatımın bir parçası olan Liverpool kasabalarında dolaşmayı çok severdim.

Geçen sezon Şampiyonlar Ligi yarı finalinde Roma ile yapacağı maç öncesi Liverpool, Lazio’nun antrenman sahasını kullanmıştı. Bu işle bir ilgin var mı?
Ben sadece aracılık yaptım, basında çıktığı gibi direkt benim ayarladığım bir şey değil. Eski kulüplerime elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Roma maçını Liverpool tribününde izlediğin doğru mu peki?
Bu nerden çıktı bilmiyorum. Hiç böyle bir planım olmadı ve maça dahi gitmedim. Ama maç öncesi eski takım arkadaşlarımla görüştüm, onları yeniden görmek harikaydı. Hepsini çok özlemişim! Takımdan ayrıldığımda bana video göndermişlerdi. Kelimelerle tarif edilemeyecek kadar duygusaldı.

Eski takımının bir başka Şampiyonlar Ligi finaline kaldığını gördüğünde, ‘Keşke hala Liverpool’da olsaydım’ dediğin oldu mu ?
Dürüst olmak gerekirse hayır. Artık Liverpool futbolcusu değilim ve bu yüzden takımın bir parçası gibi hissetmem için hiçbir neden yok. Eski kulübümün ve arkadaşlarımın böylesine bir ana tanık olmasını görmekten gurur duygum ve mutlu oldum. Bunu hak ettiler.

Liverpool’dan ayrılmak, aldığın en zor karar olabilir mi?
Kesinlikle evet. Üzerine çok düşündüm ama ayrılmak benim için en iyisiydi. Hayat döngülerden ibarettir. Liverpool’daki döngümün sona erdiği sonucuna vardım ama takıma ve taraftara olan sevgim sonsuza kadar devam edecek.

Liverpool taraftarıyla hala yakın mısın?
Bana çok güzel mesajlar yolluyorlar. Liverpool ve taraftarı ile aramda özel bir bağ var ve bu hiç değişmeyecek. Anfield’da geçirdiğim o mükemmel yıllar için çok minnettarım. Ne zaman bir Liverpoollu bana mesaj atsa başından sonuna kadar okurum çünkü bu beni gerçekten çok mutu ediyor.

FFT Ağustos

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş