Sahada korkmadan oynamak!

Tottenham’ın yıldız ismi Dele Alli, zihinsel bariyerleri yıkıp korkusuzca performans sergileme tüyoları veriyor…


Mücadeleden kaçma!
Oyununa güven

“Tottenham ve İngiltere Milli Takımı formalarıyla ilk maçıma çıktığımda çok heyecanlıydım. Daha önce hiç o kadar kalabalık bir seyirci topluluğu önünde oynamadığımdan nasıl bir şeyle karşılaşacağımı bilmiyordum ama başlama düdüğü çaldıktan sonra işime konsantre oldum. Üzerinizde bir baskı oluyor ama rahatlayıp, sadece maça odaklanmak zorundasınız.”

Yeteneklerini göster
Sahip olduklarını ortaya koy

“MK Dons altyapısındaki hocam, sahada kendimi özgürce ifade edebilmem için beni serbest bıraktı. Benden sadece kendim gibi davranmamı ve futbol oynamamı istedi. A takıma çıktığımda da oyun tarzımı değiştirmememi, en iyi bildiğimi işi yapmamı söylediler. Ben de bu özgüvenle performansımı yükselterek devam ettim.”

Topu iste
Sorumluluk almaktan kaçma!

“Sahaya çıktığınızda kimseden saklanamazsınız! Topu istemeli, sorumluluk alacak fırsatları kovalamalısınız. Aksi takdirde takım arkadaşlarınıza yeterince yardım etmemiş olursunuz. Maç içinde üzerimdeki baskıyı düşünmüyorum, sadece yeteneklerime odaklanıyorum. İşler istediğim gibi gitmediğinde bile topu alıp fark yaratmak istiyorum.”

PA-25109363

Hakkını ara
Savaşmaya hazır olduğunu belli et

“MK Dons’ta A takımla çıktığım ilk antrenmanda her topa sert giriyordum. Kaptan yanıma gelip bu yönümü çok beğendiğini söyledi ve aynen devam etmemi istedi. Tottenham’a geldiğimde de aynı şeyi Hugo Lloris söylemişti. Agresif olmak, özellikle orta saha oyuncusuysanız çok önemli. Bu sayede hem takım savunmasına yardım eder, hem de rakiplere ‘Sizden korkmuyorum!’ mesajı verirsiniz.”

Havaya girme!
Ayakları yere bassın

“Benimle ilgili yapılan hiçbir övgüyü ciddiye almıyorum. Henüz 20 yaşındayım ve öğrenecek çok şeyim var. Bu tarz iltifatlar elbette özgüvenimi artırıyor ancak havaya girersem bunların hiç önemi kalmaz. Ayaklarım yere bastığı sürece daha hızlı gelişeceğime inanıyorum. Övgü ya da eleştiriler her zaman olacak ama ben sadece futbol oynamaya konsantre oldum.”

Taktiğe önem ver
Oyununu şekillendir 

“Hocanızın hazırladığı birçok duran top taktiği ya da teknik strateji vardır. Farklı durumlara göre oyununuzu şekillendirmeniz çok önemli.

Tottenham’da her rakibe ayrı hazırlık yaptığımız için bu konuda fazla sıkıntı yaşamıyoruz çünkü çalıştığımız her şey beynimize işleniyor! Maçın gidişatına göre oyunun akışına adapte olursanız performansınız da artar.”

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply