Şampiyonlar Ligi Leipzig–Beşiktaş maçı sonrası ne dediler?

Şampiyonlar Ligi Leipzig–Beşiktaş maçı sonrası ne dediler?

Leipzig-Beşiktaş maçının ardından Şampiyonlar Ligi’nde bulunduğu G Grubundan namağlup çıkan Beşiktaş’a övgüler yağdı

Formalite maçı olan Leipzig-Beşiktaş mücadelesine yedek ağırlıklı çıkan Şenol Güneş, buna rağmen Almanya’dan 3 puanla dönmesini bildi. Namağlup gruptan çıkan Beşiktaş için yorumları derledik.

Tolga Zengin

Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’nde topladığı 14 puanla elde edilen rekorun önemini belirten Tolga Zengin, “Bu gurur bizim değil tüm Türkiye’nin gururu. Bunu yaşattığımız için çok mutluyuz… Buraya gelirken 11 puanımız vardı ve formalite maçı gibiydi ama en çok puan toplayan ve namağlup olmak bizim için çok önemliydi. Bütün arkadaşlarımız elinden geleni yaptı” açıklamalarında bulundu.

Şampiyonlar Ligi Leipzig–Beşiktaş maçı sonrası ne dediler?

Tolga Zengin: “Bu gurur Türkiye’nin”

Şenol Güneş

“Rekorlar yazılıp çizilen şeyler. Oynanan oyun çok önemli. 6’ncı maçımız, en fazla ezildiğimiz maç oldu. Bu olumsuzdu ama direnç koyup maçı kazanmak da artımız oldu. Bu da tecrübemizden kaynaklı. Biz 6 maçta da futbolumuzu oynadık, kendimizi gösterdik. Bir sonraki maçta da aynısı olacak. Hedefimiz gruptan çıkmaktı, şimdi çıkacak olan takıma bakacağız” diye konuştu.

Mehmet Demirkol

Tolga’nın bu maçta gösterdiği performans, Beşiktaş’ta bir oyuncunun bu Şampiyonlar Ligi yolculuğundaki en başarılı tekil maç performansıydı dersek herhalde yanlış olmaz. Sayabildiğim kadarıyla 7’si net 9 gol kurtarış yaptı. Maçın kaderini tek başına belirleyen adamdı.

Fabri’nin arkasında, herkesin aklındayken bir maça böyle damga vurabilmesini nasıl açıklayacağız? Hem bu maçın önem seviyesi hem de kabul edilmiş yedekliğin verdiği konforla mı? Belki… Kim bilir! Ama ne önemi var ki! Dün akşam herhangi bir kalecinin oynayabileceği en iyi oyunlardan biriyle sahne aldı. Tribünleri dolduran ama takımlarından istediğini alamayan Almanlara eve gittiklerinde anlatacakları sağlam bir hikaye verdi Tolga…

Lens son vuruşlarda ham kalsa da Negredo’yla uyumlu olmaya çalıştı. Orkan gayet güvenliydi. Necip ve Pektemek de vasatlarının üzerine çıktılar. Ancak asıl önemlisi Talisca ve Oğuzhan’ın baskıyla mücadele etme becerileriydi. Beşiktaş prestij maçını da kazanarak taşın da suyunu sıktı. Tebriği sonuna kadar hak ediyorlar. Tolga’dan, Şenol Güneş’e kadar…

Cem Dizdar

Gazetelerde açıklanan muhtemel kadroların çoğu Pektemek ve Necip’i öngörmezken, onlar sahada. Kendi adıma, böylesi ‘piyasa ekonomisi’ maçlarında katma değer beklentili oyuncuların, örneğin Cenk Tosun’un, sahada olması ‘ekonomi’ bağlamında önemli olurdu diye düşünüyorum. Elbette Şenol Güneş’in benden daha iyi planlama yapacağını belirterek konuyu açtığım gibi kapatıyorum.
İlk 30 dakikada gösterdi ki, sahadaki Beşiktaş rotasyonu bile oyun icrasında Bundesliga ikincisine pabuç bırakmayacak dirilikte. Açık verdi mi, verdi ama açığa da düşürdü. Beşiktaş’ta özellikle uzun süre tribününün ‘öfke paratoneri’ olan Tolga Zengin devre boyu savunma güvenliğinin merkezi oldu. Diyordu ki, “Bildiğinizi oynayın. Ben buradayım”. Lens topları kullanmadan Negredo’yu yan gözle arasa Porto’dan gelen haberlerin de etkisiyle maç devre sonunda bitebilirdi!

İkinci devre Talisca ‘zamanını kollarken’ yük iyiden iyiye Tosic/Mitrovic/Tolga üçgenine bindi. Futbolda ‘tutan’ ile ‘atan’/’attıran’ arasında ince bir çizgi vardır. O ince çizgi ‘an’larla ölçülür. Dün ‘atan’lar sayesinde kazanıldıysa da aslan payı ‘tutan’larındı. Beşiktaş bir üst turda ‘eler’, ‘elenir’ o kadarı bilinemez ama bu seviyedeki her takıma diş gösterecek donanımda olduğunu dün akşam net biçimde gösterdi. Anlamak istemeyen pişman olur. Benden söylemesi…

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply