Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi kuralları değişti

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi kuralları 2018-19 sezonu itibarıyla değişecek. Peki yeni kuralları neleri beraberinde getiriyor?

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi kuralları başta turnuvaya katılım şartları olmak üzere, kulüp puanlarının hesaplanması, finansal gelirlerin dağılımı gibi konularda yeniden yazıldı. UEFA’nın bugün resmi olarak yaptığı açıklama birçok sorunun cevabını içinde barındırıyor.

UEFA’nın daha önce duyurduğu değişiklikle ilk akıllara gelen konu takım sayısıyla ilgili olmuştu. Yapılan açıklamaya göre Şampiyonlar Ligi 32 takımla, UEFA Avrupa Ligi de 48 takımla oynanmaya devam edecek. Bu takımların elenme sistemleri konusunda da herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

Yeni sistemin getirdiği değişikliklerin başında en yüksek ülke puanına sahip ilk dört ligin ilk dört sırasındaki takımların katılımı var. Bu takımlar Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan gidecek. Bundan sonra gelen iki ülkenin ilk iki sırasındaki takımlar ve 10’uncu sıraya kadar olan ülkelerin şampiyonları da yine doğrudan katılım sağlayacak. Buna eklenecek olan Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi şampiyonu ile birlikte 26 takım elemeler başlamadan belirlenmiş olacak. Geriye kalan 6 takım elemelerden geçerek turnuvaya katılabilecekler.

UEFA ülkeler sıralamasında an itibarıyla 10’uncu sırada bulunan ülkemizde lig şampiyonu doğrudan Şampiyonlar Ligi’ne katılabilecek ancak Süper Lig’in ikincisi üç elemeden geçecek.

Türkiye’deki futbolseverleri doğrudan etkileyecek bir başka değişiklik de maç saatleri konusunda yapıldı. 2018-19 sezonundan itibaren Salı ve Çarşamba günü ikişer karşılaşma TSİ 19.55’te, altışar karşılaşma da 22.00’de başlayacak.

Detaylı bilgiye UEFA’nın resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply