Türk takımlarının zararı beş kat arttı!

Bugün İstanbul’da düzenlenen 2. Futbol Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan UEFA Finansal Fair Play Direktörü Andrea Traverso, Türkiye futbolunun bulunduğu noktayı istatistiksel verilerle açıkladı


UEFA’nın hazırladığı yıllık maddi raporla ilgili olarak yapılan sunumdan çıkan sonuç, Türk kulüplerinin dibe batmaya devam edeceği yönünde yorumlanabilir. Rapora göre UEFA’nın Finansal Fair Play uygulamalarıyla birlikte Avrupa’daki kulüplerin zararları yüzde 80 oranında iyileşme gösterirken Süper Lig kulüpleri ortalama yüzde 500 oranında değer kaybetti. Avrupa Ligleri arasında en büyük borçlanmada başı Türk kulüpleri çekiyor ve geçtiğimiz yıl 40 milyon euro olan borçlanma miktarı an itibarıyla 200 milyon euro civarına yükselmiş durumda. Yapılan yüksek transfer harcamalarının yanında kulüplerin belini büken asıl sebeplerden bir diğeri de yüksek maaş ödemeleri. Bu sebeple kulüplerimiz ortalama alındığında transferlerden büyük oranda zarar ediyor.

Türkiye, Rusya ile birlikte Avrupa’nın en yaşlı kadrolarına sahip ve bu da transferde zararı tetikleyen başka bir etmen. Türkiye’nin Avrupa genelinde altyapıya en az yatırım yapan ülkelerden biri olması da konunun handikaplarından bir diğeri.

Andrea Traverso ayrıca Türkiye’deki kulüplerin dernek yapısının günümüze uygun olmadığı, mali krizlerden çıkmanın ilk şartının kurumsal çalışmalar olduğunu vurguladı.

 

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply