Tanık koruma programı: Gizli Futbolcu

Adını gizleyerek futbol dünyasından çarpıcı gerçekler anlatan futbolcunun çözülemeyen bilmecesi…

Futbol dünyasının baş kahramanlarından biri, perde arkasında neler yaşandığının 1 numaralı şahidi… Çok fazla olaya tanık olduğu aşikar. Ancak, “Konuşursam yer yerinden oynar!” diye düşünmüş olmalı ki yıllardır ismini gizleyerek İngiltere futbolunun iç yüzünü yazıya döküyor.

“The Secret Footballer” yani ” Gizli Futbolcu” lakaplı oyuncu, bugüne kadar “Gizli Futbolcu Benim: Futbolun Perde Arkası (2012)”, “Gizli Futbolcudan Masallar (2013)”, “Gizli Futbolcunun Modern Oyun Kılavuzu: Futbolun İçinden İpuçları ve Taktikler (2014)”, “Gizli Futbolcu: Tüm Alanlara Giriş (2015)” isimleriyle 4 adet kitap yazdı. İlk kitabıyla çok satanlar listesine giren futbolcu, her kitabında birbirinden çarpıcı olayları kaleme aldı. Bunlardan en dikkat çekeni ise bir otelde, tanıdığı bir futbolcunun eşinin başka bir futbolcuyla yasak aşk yaşadığına şahit olduğundan bahsetmesiydi.

Danny Murphy, Dave Kitson, Kevin Davies

Danny Murphy, Dave Kitson, Kevin Davies

İngiliz futbol severlerin kimliğini çözmek için internet sitesi kurduğu oyuncunun kimliği henüz %100 netleştirilemedi. Bu sitede, oyuncunun kitaptan elde edilen şu özelliklere sahip olması gerektiği belirtildi: İngiliz. Evli. 4 teknik adamla çalıştı. 2 Premiership kulübünde oynadı.Bir grup Fransız futbolcuyla aynı kulüpteydi. Birlikte oynadığı oyunculardan biri, pas istediği yere gelmediği sürece hareket etmeyeceğini söyledi. Bir süre en iyi teknik direktörler arasında gösterilen ancak sonra bu ününü kaybeden bir hocayla çalıştı. Soyunma odasını kaybeden bir hocanın öğrencileri arasındaydı. Liverpoollu bir futbolcuyla yakın arkadaş.

Bu özelliklere uyan birçok oyuncu bulan futbol severler, şu an için en güçlü adaylar arasında Dave Kitson, Danny Murphy ve Kevin Davies’i gösteriyor. Kitapta yazdıklarıyla en çok örtüşen isim ise Dave Kitson. 39 yaşındaki İngiliz eski futbolcu, tıpkı Gizli Futbolcu’nun kitapta bahsettiği gibi Premier Lig takımlarından birinin akademisinde değil bölgesel kümelerden yükseldi. 4’üncü lig ekiplerinden Cambridge United’a transfer olup 2 sezonda 40 gol attı ve Championship takımlarından Reading’in yolunu tuttu. 2006’da Reading ile Premier Lig’e yükseldi. Yazarın dediği gibi 2008’de takımıyla kümede kalma mücadelesi verdi. Buradan Stoke  City’ye transfer oldu ve ligde kalmayı başardı. Yazar ise sırf en yüksek seviye ligde kalmak için küme düşen takımdan ayrıldığı için pişman olduğunu dile getirmişti. Birçok açıdan Dave Kitson, Gizli Futbolcu’ya çok benziyor.

Kimliğini açıklamak istese de mahkemelik olmaktan korkan Gizli Futbolcu, futbolu bıraktıktan sonra bir süre depresyonla mücadele etti. 2010’da intihara bile kalkıştı. Ruhsal problemlerle boğuşan oyuncu, 2 sene sonra ilk kitabıyla futbol dünyasına bomba gibi düştü. “Yazmak, hayatımı kurtardı.” diyor Gizli Futbolcu. Peki, neler yazmış? Bir bakalım:

Futbolun Perde Arkası adlı ilk kitabında şu sözleri sarf ediyor: “Futbolda olup bitenin %95’inin kapalı kapılar ardında yapıldığı söylenir. Anlatacağım hikayelerin çoğunu size anlatmamam gerekiyordu. Ancak anlatacağım.” Kitap, 2012 yılında yayınlandığında futbol dünyasını derinden sarsmış, okurlara profesyonel bir kulübün iç işleyişini soyunma odasından yeşil sahaya – hatta dışına- kadar en çarpıcı detaylarıyla aktarmış ve çoğu insanın hayal ettiği işi yapmanın gerçekte nasıl bir şey olduğunu sarsıcı bir şekilde anlatmıştı. Premiership’deki takım arkadaşlarının şımarıklıklarını mizahi bir dille alan Gizli Futbolcu, yöneticiler, oyuncular ve menajerleri gözlemleyerek saha dışı ilişkilerini, davranışlarını, iyi ve kötü hallerini açık bir dille okuyucularla buluşturuyor.

Gizli Futbolcudan Masallar’da, profesyonel futbolculuk kariyeri boyunca duyduğu en iyi hikayeleri bir araya getiriyor. Bu hikayelerin birden fazla konusu var: Futbolcular, takımlar, taktikler, dövüşler ve kaçışlar, yat ve şampanya partileri, kadınlarla kaçamaklar… Tüm bunlar, futbolcuların gizli tutmak istediği özel hayatlarının parçası. Magazincilerden kaçsalar da Gizli Futbolcu’yu göz ardı etmişler!

Gizli Futbolcunun Modern Oyun Kılavuzu: Futbolun İçinden İpuçları ve Taktikler kitabında, geleneksel futbol bilgeliğine meydan okuyor. Geçiş oyunu geometrisi, pozisyon alma ve zeka; fitness, beceriler ve top sürme; güç ve tutku başlıkları altında şekillenen kitap; “Teknik direktörünü ne zaman dinlemelisin, ne zaman görmezden gelmelisin?” sorusuna dahi yanıt veriyor. Saha verilerinin transferlerde nasıl kullanıldığını, futbol akademilerini ve işleyişlerini de kitaba dahil ediyor. Bunun yanı sıra futbolda dönen karanlık işlere de yer veriyor. Soyunma odasından tünele uzanan yolda profesyonel bir futbolcu olmanın en detaylı ve kamera açısına girmeyen taraflarını bir uzman edasıyla aktarıyor.

Gizli Futbolcu: Tüm Alanlara Giriş adlı son kitabı ise, bir öncekine kıyasla işin teknik kısmından bir hayli uzak. Bu kitapta, sadece 25 bin sterlin karşılığında Premier Lig’de 3 puanı nasıl alacağınızı; bir Futbol Federasyonu disiplin duruşmasıyla nasıl karşılaşacağınızı ve ülkedeki her futbolcunun Ched Evans davasını duyduklarında titrediklerini öğreniyorsunuz.

YAZI: Rezzan Yetiş

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş