Taraftar Siyaset Rehberi

Bazı futbol taraftarları komünist grupların idaresindedir, bazılarıysa Hitler’in çok da kötü biri olmadığını düşünür. FourFourTwo kimin hangi tarafta olduğunu açıklıyor!

SOL KANAT

Livorno, İtalya 
Küba bayrakları, takımlarına “Birlik” lakabını takmış olmaları, Stalin için doğum günü flamaları hazırlamaları… Livorno’nun şakası yok! 1921 yılında Livorno şehrinde kurulan İtalyan Komünist Partisi, Mussolini’yle mücadele edip tribünlerde Che Guevara’yı dalgalandırdı. Aldıkları bir galibiyeti, işini kaybeden 400 fabrika işçisine hediye ettiler. Livorno biraz daha sola kaysa kendini Akdeniz’de bulurdu!

Rayo Vallecano, İspanya
Komün zihniyetli kulüp, evinden çıkartılan yaşlı bir kadını yuvasına kavuşturmak için hızla sonuca ulaşan bir yardım kampanyası başlatmıştı. Kampanyanın başını tahliye ve otorite karşıtı teknik direktör Paco Jemez çekiyordu. Daha ne diyelim?

siyaset1

Hapoel Tel Aviv, İsrail
Hapoel’in taraftar grubu, Marx flamaları tutmaya ve “Bütün dünya işçileri, birleşin!” tezahüratına bayılıyor. Arap ve Musevi taraftarlar arasında ayrım yapmıyor. İyi çocuklar valla!

St. Pauli, Almanya
Hamburg merkezli hipster mıknatısı St. Pauli taraftarı, kurukafa ve çapraz kemikli tişörtleriyle çok havalı gözükse de öncelikli değerleri: Hoşgörü. Bir dönem tribün liderleri eşcinseldi. Aralarında punk’lar, anarşistler, hayat kadınları bulunuyor. Sınıflar arası savaşa da çoktan hazırlar.

siyaset2

Seattle Sounders, ABD 
Amerika’da bir kızıl olarak anılmak için fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Bu da demektir ki Sounders’ın taraftar grubu direkt bir avuç komünist olarak görülüyor. Ancak bu umurlarında değil. Onlar ayrımcılıkla mücadele edip doğa felaketlerinin vurduğu yerler için yardım topluyor.

Vasco da Gama, Brezilya
Rio’lu kulüp, 1920’lerde siyah oyuncuların oyuna katılmasına izin vererek futbolu ırkçılığın zincirlerinden kurtardı. Ancak diğer kulüpler tarafından dışlandılar. O günden bu yana anti-faşist bir topluluk olmaktan memnunlar. 2011’de ırkçılık karşıtı bir formayla sahaya çıktılar. Kaleci forması beyaz, diğer formalar siyahtı.

siyaset3

Rosario Central, Arjantin 
Che Guevara bu takımı tutuyordu. Var mı yan bakan?

SAĞ KANAT

Hansa Rostock, Almanya
Hamburg ekibinin ezeli rakibi St. Pauli ve bu iki takım arasında “Korku Derbisi” adıyla anılan maçlar oynanıyor. Rostock adlı küçük şehir, Almanya’daki neo-nazilerin merkezi konumunda ama kulüp bu etiketten kurtulmanın bir yolunu bulmaya çalışıyor. Kolaylıklar diliyoruz.

FK Sarajevo, Bosna-Hersek
İngiliz komedi ikilisi Mitchell & Webb’in ünlü komedi skeçlerinden birinde iki Nazi subayı SS’in logosundaki kurukafaya bakıp ve şöyle der: “Acaba kötü olan biz miyiz?” FK Sarajevo taraftarları için ipucu logoda değil, isimde: Grubun ismi Şeytan Sürüsü! Kendileri tribünleri karıştırmak konusunda da uzman sayılırlar.

siyaset5

Dynamo Dresden, Almanya
Doğu Almanya’nın efsane kulübü Dynamo’nun taraftarlarını Nazi olarak görmek saçma olur ama Ultras Dynamo bu konuda mimli. Dynamo Dresden’in taraftar grubu, Yahudi karşıtı tezahüratlar yapıyor ve bir keresinde “Heil Hitler” diye bağırarak St. Pauli otobüsüne saldırmışlar.

FC Luzern, İsviçre
Bir grup Luzern taraftarı, St. Gallen sokaklarında geleneksel Yahudi kıyafeti giymiş bir taraftarı takip ederek geçit yapmıştı. Yahudi kılığındaki adam, düşmanlarını temsil ediyordu. Tabii yol boyunca adama hakaretler yağdırdılar. Can sıkıcı!

Kızılyıldız, Sırbistan
Balkanlar’da yaşanan etnik katliamda, Kızılyıldız’ın fanatik taraftarları piyade olarak görev aldı. Hatta caniliğiyle nam salmış militan lider Arkan, taraftar gruplarını asker toplamak için kullandı. Kırmızı-beyazlı formaya gönül verenlerin çoğunun birazcık radikal politik görüşleri bulunduğunu düşünenlerin sayısı ise hayli fazla.

siyaset4

Zenit St Petersburg, Rusya
“Irkçı değilim ama…” Irkçılar genelde lafa böyle başlar. Zenit’in taraftar grubu Landscrana’nın 2012’de yayınladığı bildiri de böyle başlıyordu ve siyahi veya eşcinsel oyuncuların transfer edilmemesi talep ediliyordu. “St Petersburg gibi bir şehre layık olmadıkları için zorla hazmettirilmelerine” karşıydılar. Buna rağmen Hulk ve Witsel’i almaları, Taş Devri’nde kalmadıklarını gösterdi!

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply