Tarihin En İyi Anadolu Takımları: Denizlispor 2002-03

Onları sadece Jose Mourinho’nun Porto’su durdurabildi!

Neden En İyi?

Denizlispor o sezonu Süper Lig’de düşme potasının sadece 5 puan üzerinde 10’uncu tamamlamış ama UEFA Kupası’nda son 16’ya kadar ilerleyip kupayı müzesine götürecek Porto’ya elenmişti. Peki hangi Porto’ya? Tabii ki Jose Mourinho’nun Porto’suna! Servet Çetin, Ali Tandoğan, Mustafa Özkan gibi o dönem için düşük profilli yerlilerin yanı sıra Roman Kratochvil, Janne Hietanen, Peter Kabat gibi adı sanı duyulmamış yabancıları barındıran Denizlispor, gerçek bir mucizeye imza atmıştı. Teknik direktör Rıza Çalımbay da ortaya çıkardığı takıma o kadar güveniyordu ki, deplasmanda 6-1 kaybedilen ilk Porto maçı öncesinde beraberlik ya da gollü mağlubiyeti düşünmediklerini söyleyip “Oradan kazanarak döneceğiz” açıklaması yapmıştı.

denizlispor2

Yarattığı Etki

O dönem dört takımla UEFA Kupası’nda boy gösteren Türk futbolu, çeyrek final yapan Beşiktaş’ın yanı sıra üç tur atlayıp son 16’da kupaya veda eden Denizlispor sayesinde ülke puanını ciddi biçimde yükseltti. Hatta belki de ertesi sezon Gaziantepspor’un Roma’ya kök söktürmesi ve Gençlerbirliği’nin çeyrek finalin kapısından dönmesinin temelinde Denizlispor’un o sezonki mucizesi vardı.

Efsane Maç

Üçüncü tur ilk maçı 0-0 bitmiş, Denizlispor rövanş için bir damla kalan umuduyla Lyon’a uçmuştu. Dhorasoo, Juninho, Luyindula gibi yıldızlara karşı hiç kimse temsilcimize şans vermiyordu. Rıza Çalımbay “Yöneticilerimiz bile eleyeceğimize inanmıyordu” demişti FourFourTwo Ekim 2013 sayısında verdiği röportajda! Mustafa Özkan’ın 5’inci dakikada gelen golü ve kalan 85 dakikada Denizlispor’un kale önüne otobüs değil, komple otogarı çekmesi… Ertesi gün bazı gazetelerde kaleci Dirk Heinen’in o maçta 23 gollük kurtarış yaptığı yazarken, Rıza Çalımbay’ın çalıştırdığı bir takım belki de ilk ve son kez “basit hatalardan” gol yememişti!

RIZA CALIMBAY ITIRAZ (ERCIYES)

Teknik Direktör

Rıza Çalımbay ekibine disiplinli ve inatçı oyun oynatıyordu. Tarzı onu Beşiktaş kulübesine dek götürdü.

Yıldız Oyuncu

Mustafa Özkan, Denizlispor’daki o tek sezonunda UEFA Kupası’nda altı gol attı. Daha sonra Gençlerbirliği formasıyla da bu turnuvada son 16 mutluluğu yaşadı.

Yazı Recep Özerin

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply