Tarihin En İyi Takımları: Fenerbahçe 1988-89

Bir sezonda 103 golü sığdırarak tarihe geçtiler


Futbol tarihinin bazı “güzel” takımları vardır. Yıldızlardan oluşurlar, hep hücum ederler, atabildikleri kadar gol atarlar. Fenerbahçe’nin 1988-89 sezonundaki kadrosu futbolu hem böyle güzel oynadı, hem lig şampiyonluğunu kazandı, hem de 103 golü bir sezonda atmayı başardı.

rıdvan-(12)

O takımı oluşturmak hiç kolay olmamıştı. Bir önceki sezon Fenerbahçe ligi sekizinci sırada, liderden 35 puan uzakta bitirmişti. Yıldız olarak sadece Rıdvan Dilmen kadrodaydı ki Tahsin Kaya hem kendisini Fenerbahçe tarihinin en başarısız başkanı olmaktan kurtaracak hamleleri yaptı. Takıma Türkiye Kupası’nda 5-0’lık yenilgiyi tattıran Sakaryaspor’dan Oğuz Çetin, Aykut Kocaman, Turhan Sofuoğlu ve Serdar Şenkaya’yı transfer etti. Trabzonspor’dan Şenol Ustaömer, Rizespor’dan Hakan Tecimer alınmış; en büyük bomba da Almanya’nın efsane kalecilerinden Harald “Toni” Schumacher’le patlatılmıştı. Lig devam ederken de Hasan Vezir kiralanmıştı. Teknik direktörlüğe de sarı-lacivertlileri son kez şampiyon yapan isim Todor Veselinovic getirilmişti.

DSC_0003a

Aykut, Rıdvan, Hasan ve Oğuz o sezonun 103 golünün 73’üne imza attılar. Oğuz ve Hakan orta sahanın hücum aksiyonlarını kurgularken, Turhan onların hamallığını yapıyor, Türkiye’deki ilk önlibero performanslarından birini sergiliyordu. Onun, Hakan’ın ve sol bek Şenol’un gol sayılarının toplamı bile 20’yi bulmuştu. Galatasaray’la Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı final başarısı gören Mustafa Denizli sezon sonunda görevini bırakırken “Yıllar sonra Fenerbahçe’nin şampiyonluğu belki hatırlanacak ama Galatasaray’ın Avrupa kupalarındaki başarısı asla unutulmayacak. Fenerbahçe arşive, Galatasaray tarihe geçti” sözü gerçekten fiyakalıydı ama o Fenerbahçe’yi kimse unutamadı!

Neden En İyi?

nezihi_ridvan_hasanO takım muazzam hücum futbolu oynayıp 100 gol atarken (Üç gol, kaza geçirip ligden çekilen Samsunspor’un 3-0’lık mağlubiyetinden gelmişti) kalesinde sadece 27 gol görmüştü. Rıdvan Dilmen performansını zirveye çıkarmış, Türk futbolu Sakaryaspor’la görüp beğendiği Oğuz ve Aykut’un neler yapabileceğini o yıl anlamıştı. Diğer randevuları kaybetseler de 18 Mart günü Beşiktaş’ı yenmeyi başararak lig şampiyonluğu yolunda avantaj kazanmışlar, Türkiye Kupası’nda Galatasaray’ı efsanevi 3-4’lük maçla eleyip finale çıkmışlar, tam 12 maçlarını dört ve fazlası gol atarak kazanmışlardı.

Yarattığı Etki

Trabzonspor’u 5-1 yendikleri maçtan sonra Doğan Koloğlu şöyle 2012-03-13_o4 yazmıştı: “Dünkü hücum futbolu düşüncesindeki Fenerbahçe’yi kimse kolay durduramaz. Galibiyetten öteye açık farklı sonuca gittiler ve hiç vakitten çalmayan hareketlerinin içine, tribünü coşturan şovlarını eklediler. Hakan, Rıdvan ve Aykut’un imza attığı bu bitirici çabukluğun hem toplu, hem de topsuz oluşu, karşı kalede 10’dan fazla gol yarattı.”

Kahramanlar

schumacher-RIdvan2Takımın  yıldızı 42 asist yapıp 19 gol atan Rıdva’dı ama diğerleri de çok iş yapmıştı. Aykut ilk sezonunda 29 gol bulmuş, dört gollü Rize performansının dışında üç de hat-trik yapmıştı. Oğuz muazzam oyun kurarken 10 gol de atmayı bilmişti. Yırtıcı stiline 15 gol ekleyen Hasan kadar bu kadar hücümcu bir takımın savunmasında yer almanın zorluğunu lakabı olan “Deli”yi ne kadar hak ettiğini göstererek oynayan Nezihi Tosuncuk da unutulmazdı. Ve tabii Toni Schumacher! Karşı karşıya pozisyonlardaki başarısı, penaltılardaki sihri ve bir keresinde Rıdvan’a asist olan el degajlarıyla Türkiye’ye kaleciliğin farklı taraflarını öğretmişti.

Görünmez Kahraman

turhan-sofuoğlu_531762Aykut Kocaman 97, 98, 99, 101 ve 102’nci golleri atmıştı ama o meşhur gol Turhan Sofuoğlu’na kısmet olmuştu. Bu gol sayesinde adı Fenerbahçeliler tarafından ezberlendi. “Önümde Oğuz’la Hakan, ileride Aykut, Hasan ve Rıdvan oynuyordu ama ben her atakta önümdeki bu beş kişinin önüne geçerdim” diye anlatmıştı o günleri FourFourTwo’ya. “Futbolda o dönem mesafe kat eden ve topu ileriye taşıyan oyuncu sayısı azdı. Benim en önemli özelliğim buydu. Topu aldığım zaman hücuma hızlı çıkardım, hiç düşünmeden 40-50 metre top götürürdüm. Rıdvan gidiyorsa yine gol için topsuz da giderdim.”

Teknik Direktör

todorSpor basınımız Todor Veselinovic için “Taktik vermez, ‘Çıkın oynayın’ der” hikayesini yıllardır yazdı durdu. Oğuz Çetin ise hocası için “Saatlerce hücum taktikleri üzerine çalışırdı” diyor. Üç kez Fenerbahçe’nin başına geçti, iki kez şampiyonluk kazandı. Tüm bunları sadece sırt sıvazlamayı iyi bilmesiyle başaramazdı.

Yazı: Erdem Kabadayı 

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply