Tarihin En İyi Anadolu Takımları: Gaziantepspor 2000-01

İki kez üçüncü oldular, şampiyonluğu 17 dakikada kaybettiler!

Neden En İyi?

Önceki sezonki üçüncülüklerinin tesadüf olmadığını ertesi sezon aynı dereceyi elde ederek ama bu kez şampiyonluk yarışının çok daha içinde yer alarak gösterdi. O dönemin teknik direktör yardımcısı Nurullah Sağlam başarının sırrını şöyle özetliyordu: “Başkan Celal Doğan’ın transfer politikası sayesinde doğru oyunculara doğru ücretler ödeniyordu. Saha içinde de yıllardır birlikte, aynı sistemde oynamaya alışmış oyuncular vardı.” O takımla futbol vitrinine çıkan Fatih Tekke, Mehmet Polat, Kemal Aslan, Erhan Albayrak gibi isimler daha sonra İstanbul semalarında da boy gösterdi. Gaziantepspor sonraki yıllarda belki kağıt üstünde daha iyi kadrolar kurdu ama o sezon yakaladıkları kimyanın yanına hiçbir zaman yaklaşamadı.

Yarattığı Etki

Gaziantepspor’un o sezonki başarısı belki ligi domine eden takımları tehdit edip, şampiyonluğu kıl payı kaçırmasıyla hatırlanıyor ama bu başarının başka bir tarafı daha var. “O sezon şampiyonluk kaçınca taraftarın hevesi kursağında kaldı, birçoğu takıma küstü” diyor Sağlam. Üst üste yaşanan iki görkemli sezonun ardından beklentiler yükselince transfer hamlelerindeki isabet oranı azaldı ve baskıyı üzerinde hisseden teknik adamlar birer birer yok olup gitti.

MBT_4752

Efsane Maç

Fenerbahçe’nin 3 puan gerisinde ve üçüncü sıradayken Kadıköy’e gelmişlerdi. O sezon iç sahada tüm maçlarını kazanan Fenerbahçe, neye uğradığını şaşırmıştı; kırmızı-siyahlılar, soyunma odasına 3-0 galip gidiyordu. Ne var ki ikinci yarının başlama düdüğü çalmadan önce taraftarının desteğini arkasında hisseden sarı-lacivertlilerin maçı çevirmesi sadece 17 dakika sürdü. Gaziantepspor galibiyetini koruyabilse belki de kalan beş hafta sonunda ipi göğüsleyecek ve İstanbul hükümranlığına ağır bir darbe vuracaktı ama darbeyi yiyen kendi hayalleri oldu.

Teknik Direktör

Sakıp Özberk 20’ye yakın takım çalıştırdı ama onun “15 dakikası”, Gaziantepspor’un başında bulunduğu o sezondu.

142680_153986

Yıldız Oyuncu

Trabzonspor’dan transfer edilen Fatih Tekke, ligde oynadığı 31 maçta rakip filelere yolladığı 15 golle Gaziantepspor’u sırtlayan isim oldu.

Yazı Recep Özerin

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply