Tarihin En İyi Anadolu Takımları: Kocaelispor 1992-93

1. Lig’den geldikleri sezon Süper Lig’in zirvesinde tam 14 hafta durdular

Neden En İyi?

Daha sezonun açılış haftasına futbolseverlere ne izlettireceklerini gösterdiler. Kayserispor’u 7-2 yenmişler ve ilk haftayı lider tamamlamışlardı. Ama yetinmediler birkaç hafta içinde Aydınspor’a altı, Karşıyaka ve Bakırköyspor’a dört, Konyaspor’a beş gol attılar; 14 haftayı lider götürdüler, ilk yarıyı zirvede kapattılar. Saffet Sancaklı, Ergun Kula ve Bülent Uygun’un kurduğu gol ortaklığı ve teknik direktör Güvenç Kurtar’ın cesur demeçleriyle ilgi tamamen onların üzerindeydi. Fırtına 19’uncu haftada duruldu. Sebep malum! Saffet Sancaklı anlatıyor: “Kocaeli şampiyonluğun bir numaralı adayıyken Bülent Uygun’un Adnan Polat’ın ofisinden çıkarken fotoğrafları çekilip gazetelere verilmişti. Çünkü Adnan Polat onu ‘kabak gibi’ Mecidiyeköy’deki ofisine çağırmıştı. Doğal olarak kadro dışı kaldı, takım sarsıldı.” Bu sarsıntı onların tarihi tam anlamıyla yazmasını engelledi ama daha sonra Türkiye Kupası’nı iki kez kazanan Kocaelispor olsa da bu golcü takım ülkenin unutulmazları arasına girdi.

Yarattığı Etki

Anadolu takımlarının hücum futbolu oynayabileceğini ispatladılar. Kadro derinliği olsaydı ve büyük takımların tuzaklarına düşmeselerdi Bursaspor’un başarısını 18 yıl önce gerçekleştirebilirlerdi. Ömerovic, Mirkovic ve Kuzmanovski üçlüsüyle ekonomik ve birbiriyle uyumlu yabancı futbolcu transfer etmenin önemini de diğerlerine ispat ettiler.

Efsane Maç

Güvenç Kurtar takımına cesur bir futbol oynatırken sivri açıklamalar yapmaktan kaçınmıyordu. “Beşiktaş’a 4 atmak için İstanbul’a gidiyoruz” demişti ama 13’üncü haftadaki maçı 4-1 kaybetmişti. Üstelik tribünlerde son golün ardından “4 Nedir?” yazan bir pankart açılmıştı. Normalde gülüp geçilecek bu olay Kocaelispor’un o sezonki rüzgarının dinmeye başlamasının işaretiydi. O maçla Beşiktaş’a yakalandılar, sonrasında liderliği de yitirdiler.

Teknik Direktör

Güvenç Kurtar, Anadolu takımlarına hücum futbolu oynayarak kazanabileceklerini gösterdi.

IMG_5372

Yıldız Oyuncu

Saffet Sancaklı uzun boylu ama teknikti, çok gol atar ama idmanları sevmezdi! Fazla izin yapmak için istediği kadar gol atabilecek kadar da yetenekliydi!

Yazı Erdem Kabadayı

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply