Tarihin En İyi Anadolu Takımları: Samsunspor 1986-87

 Arka arkaya iki kez üçüncü oldular, gol kralı çıkarttılar, arkayı “dörtlediler”!

Neden En İyi?

Türk Abramoviç “Salyongoz Kralı” Hasbi Menteşoğlu’nun destesteklediği Samsunspor 1984-85 sezonunu 1. Lig şampiyonu olmuş, ertesi sezon yükseldiği 1. Lig’e fırtına gibi bir giriş yaptı. İki yıl üst üste hem üçüncü oldular, hem de gol kralını çıkarttılar. Alt ligden gelip bu kadar kısa sürede ülke futbolunda bu kadar derin bir etki yaratmak, sadece Türkiye değil, dünya futbolunda örneğine pek rastlanmayan bir durumdu. O takım o kadar iyiydi ki; üst üste gelen başarıların ardından artık maçları TRT’de yayınlanmaya başlamış, hatta bir keresinde kaybettikleri bir maçın ardından bir spikere “Nihayet liderlikten indiler!” bile dedirtmişti!

1985-86-en-iyi-derece

Yarattığı Etki

İki sezon üst üste gol kralı olan Tanju Çolak ile takımın en önemli oyuncularından Savaş Demiral’ın sözleşmesi bitmişti ve iki oyuncu da Galatasaray’ın yolunu tuttu. Yıldızlarını kaybeden Samsunspor’da taraftarlar yaşadıkları hayal kırıklığı sonrası isyan bayrağını çekti. Üç sezonluk sürecin yarattığı rüzgâr sonucu bir şekilde zirvede yer aldılar ancak ekonomik anlamda kötü gidiş başlayınca 1988-89 sezonunda paraşütsüz düşüşe geçildi.

Efsane Maç

O sezon 11’inci haftada konuk edilen Fenerbahçe maçı öncesi bütün Samsunspor taraftarının aklında, bir önceki sezon alınan dört gollü galibiyetin tekrarlanıp tekrarlanmayacağı vardı. Karşılaşmaya damgasını vuran Orhan Kapucu’nun hat-trick’ine Savaş’ın tek golü eklenince bu düşünceler, yerini zafer sevincine bıraktı. “O dönem Fenerbahçe’ye sürekli dört atınca artık minibüs muavinleri ‘Arkayı dörtleyin!’ yerine ‘Arkayı Fenerleyin!’ diye bağırmaya başlamıştı” diyordu Tanju Çolak. O galibiyet, belki futbol literatürünü etkilememişti ama toplu taşıma sektörüne yeni bir terim kazandırdı!

fethi demircan

Teknik Direktör

Fethi Demircan, Arsenal’de scout, West Ham’da antrenördü. Samsunpor efsanesi yazılırken takımı çalıştırmıştı.

tanju-hasbi

Yıldız Oyuncu

O sezon 25, önceki sezon 33 golle kral olan Tanju Çolak, Avrupa’nın en golcü üçüncü oyuncusuydu. Tabii ki Galatasaray ona kayıtsız kalamadı.

Yazı Recep Özerin

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply