Tarihin En İyi Anadolu Takımları: Sivasspor 2008-09

Şampiyon değil ama Anadolu’ya örnek oldular

FourFourTwo, 2008-09 sezonunda zirve yarışı yapan Sivasspor’u ziyaret ettiğinde bir şeyi anlamaya çalışıyordu. Rakiplerine göre girilen gol pozisyonu, şut, isabetli şut, isabetli pas, topa sahip olma gibi istatistiklerde daha kötüydüler ama liderdiler! Sırrı Musa Aydın açıkladı: “Biz rakipleri kandırıyoruz. Veriyoruz topu onlara çeviriyorlar… Yoruluyorlar! Bize beş dakika yetiyor!” Musa’nın yanıtı arkadaşlarının kahkahalarına karışırken iki şey ortaya çıkmıştı: Topu rakibe verip kapanmak ve takım içi arkadaşlık. Bu soğuk kentte bir araya gelen oyuncular birçok yönden birbirine benzeyen isimlerdi. Spor basınının tespitiyle daha önce bir yerde tutunamamış, kaybetmiş futbolcular Bülent Uygun idaresinde hayatlarının başarısı için ter döküyordu. Düşünün, takımın kaptanı, yıldızı ve golcüsü Mehmet Yıldız bile sadece Sivasspor’dan üç kez gönderilmişti! Takıma sezon ortasında katılan Murat Erdoğan, Sivasspor’a rakip olduğunda yaşadıklarını “Maç öncesinde onları alt etmek için planlar yapıyor ama hep sahadan üzgün ayrılıyorduk” diyerek anlatıyor. “Sivasspor’u takdir ediyorduk ama bunu nasıl başardıklarını anlayamıyorduk. Başarının nasıl geldiğini takımın içine girdikten sonra kavrayabildim. Dışarıdan belli olmasa da burada çok ciddi planlanmış bir organizasyon bulunuyor.”

SIVASSPOR BESIKTAS MACI

Neden En İyi?

Sivasspor, 2007-08 sezonunda bir rekor kırmıştı: İlk kez, şampiyonlar dışında bir takım 23 maç kazanmış ve 73 puan toplamıştı. Ama bu rekor takıma sadece dördüncülük getirdi. Kulüp, kadroyu korudu, üzerine Herve Tum, Bilica, Yannick Kamanan ve Murat Erdoğan gibi isimler alındı. Bir sonraki sezon 16 haftası üst üste olmak üzere 17 hafta lider oldukları Süper Lig’i kazanmaya çok yaklaşmışlardı ama 31’inci haftada evlerinde İstanbul BB’ye yenildiler, Beşiktaş’a geçildiler.

Yarattığı Etki

Trabzonspor’dan sonra “Anadolu’dan şampiyon çıkmaz” dogmasını yıktılar. Sağ bek Abdurahman Dereli’nin “Kayserispor, Gaziantepspor, Bursaspor gelecek yıl ilk üçe girmek istediklerini açıkladı. Onlara bunun mümkün olduğunu gösterdik” sözleri başarılarını özetliyor. Bir yıl sonra şampiyon olan Bursasporlu futbolculara “Biz de yapabiliriz” düşüncesini aşılamışlardı.

SIVASSPOR ESKISEHIRSPOR MACI

Kahramanlar

Orta saha Sezer Badur, FourFourTwo’nun Şubat 2009 sayısında “Herkes koşacak, mücadele edecek ki Sivasspor başarılı olabilsin. Fenerbahçe’de Alex koşsa da olur, koşmasa da ama bizde bu lüks yok” diyordu. Mehmet Yıldız skor yükünü taşıyan, takımın oyun planının uygulanmasını sağlayan kilit isim olarak öne çıksa da tüm takım senaryoda eşit rol alıyordu.

Görünmez Kahraman

Kanfory Sylla, bonservissiz bir şekilde Belçika ve Yunanistan’da transfer yaparken Bülent Uygun onun için 150 bin avroyu gözden çıkartmıştı ama karşılığını aldı. Savunmanın önüne otobüsü çekmeyi gayet iyi bilen Gineli ön libero orta saha elemanlarının hücuma rahat çıkmasının sigortasıydı.

BULENT UYGUN MAC (ISTANBUL BS)1

Teknik Direktör

Bülent Uygun, sportif direktörken Carol Pescze’nin yerini aldığında ilk kez teknik direktörlük yapıyordu. Sivasspor sonrası adı birçok olumsuzlukla anıldıktan sonra son olarak Katar’da görev yapmıştı.

Yazı Erdem Kabadayı

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply