Tarihte bugün: İyi ki doğdun Veron!

Pek çok Arjantinli gibi o da Maradona’nın veliahtlarından biri olarak gösteriliyordu. Futbola Estudiantes altyapısında başlayan daha sonra soluğu Boca Juniors’ta alan Veron, Avrupa macerasına Sampdoria ile atılıyordu.

Burada 2 sezon forma giydi ancak asıl patlama noktaları burdan sonraki duraklarıydı. Parma’ya transfer olduğu ilk sezonunda hem UEFA Kupası’nı hem de İtalya Kupası’nı kazandı. Bu 2 kupada büyük pay sahibi olan Veron, sezon sonunda çizmenin bir diğer takımına, Lazio’ya imza attı.

Veron Lazio

Veron’un Lazio kariyeri de kupayla başlayacaktı. 99 yazında Lazio’yla UEFA Süper Kupası’nı kazanan Sebastian, sezon sonunda ise hem lig hem de kupa şampiyonluğunu tadacaktı. Forma giydiği 2 sezonun ardından bu kez durağı Premier Lig’di ve Kırmızı Şeytanlar’ın yolunu tuttu.

Veron ManU

İngiltere kariyerinde de ilk sezonunda şampiyonluk tadacak olan Veron için, aslında işler pek de iyi başlamamıştı. Sakatlıklardan dolayı gerçek performansından uzak kalan Veron, basın tarafından sıkça ve hadsiz bir şekilde eleştirilirken, Ferguson’sa bunlara dayanamayıp basına serzenişte bulundu. “O inanılmaz iyi bir oyuncu ve siz hepiniz idiotsunuz!”

Avrupa kariyerinde kupa kazanamadığı tek yer olan Chelsea’ye giden ancak burada  tutunamayan Veron, soluğu bir kez daha İtalya’da ama bu sefer İnter’de aldı. 2 sezon formasını giydiği İnter’le 2 İtalya Kupası, 1 Şampiyonluk, 1 de İtalya Süper Kupa zaferini tattıktan sonra doğduğu topraklara, alt yapısından yetiştiği takıma Estudiantes’e döndü ve futbol hayatını burada noktaladı.

UEFA Champions League: Villarreal v Inter Milan

İşte 2 kez Güney Amerika’da yılın futbolcusu seçilen Veron’un kariyerinde attığı en güzel 11 gol!

Hakan Çoban ( @hakancoban )

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply