Tarihte Bugün: Muhteşem geri dönüş!

“Devre arasında Lucescu’ya biraz bağırmış olabilirim” diyordu Gheorghe Hagi FourFourTwo’ya. O gün Galatasaray devre arasında 2-0 geride girmişti. Rakip Real Madrid’di. Maç Ali Sami Yen Stadı’nda oynanıyordu. Galatasaray UEFA Kupası şampiyonu unvanıyla sahadaydı. Real ise Şampiyonlar Ligi şampiyonu…

Favori Real Madrid’di ama hesabın İstanbul’da bu kadar erken kapanmasını kimse hazmedemiyordu. Yedek kulübesindekiler de… Takımın yıldızı Hagi isyanlardaydı. FourFourTwo’ya verdiği röportajda olayı şöyle anlatmıştı: “Sadece ona çok geride oynadığımı söyledim. Stoper gibiydim!”

Bacanağı Popescu ise bu olayı hatırlamıyor, ya da hatırlamak istemiyordu: “Ben kavgayı hatırlamıyorum” demişti. “Ama orada ne olduysa iyi oldu ve maçı 0-2’den 3-2’ye getirdik.” Sonra Lucescu onları serbest bıraktı. Artık savunma yapmanın bir anlamı da kalmamıştı.

İkinci yarı bambaşka bir Galatasaray vardı sahada. Hasan Şaş’ın ceza sahası içerisinde düşürülmesine “uğurlu hakem” Collina tereddütsüz penaltı dedi. Topun başına Ümit Davala geçti ve Casillas’ı mağlup etmeyi başardı. Artık skor 2-1’di.

Dakikalar 66’yı gösterirken Fatih Akyel sağ kanatta Roberto Carlos’u peşine takmış götürüyordu. Ceza sahası yayındaki Hasan Şaş’ı gördü, Hasan Şaş da fileleri. Casillas bir kez daha gole engel olamamış, Galatasaray geri dönmüştü. Ali Sami Yen’de şimdi 2-2’lik eşitlik vardı. Ancak durmaya niyeti olmayan bir Galatasaray, pes etmeyen bir Fatih Akyel vardı sahada. Yine sağ kanattan geliyordu, bu kez Süper Mario Jardel’e harika bir orta açtı. Jardel’e tek düşense topu filelerle buluşturmak olmuştu.

Galatasaray imkansızı başarmıştı. Dünya devi Real Madrid’i 2-0’dan 3-2 yenmek üzereydi. Kalan dakikalarda Jardel’in bir diğer golü yardımcı hakem tarafından ofsayt gerekçesiyle iptal ediliyor ve maç 3-2 sarı-kırmızılıların üstünlüğüyle sona eriyordu. Her ne kadar deplasmanda 3-0’la tura veda edecek olsa da, bu galibiyet tarihe geçmek için yeterliydi.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply