Teknik: 4 adımda kusursuz frikik kullanma dersi

Brezilya hatta dünya futbol tarihinin en iyi frikik kullanan oyuncularından olan, efsane isim Juninho Pernambucano’dan size özel tüyolar

1- Nişan alın

Atışı kullanmadan önce topu nereye atacağınıza karar verin. Daha sonra barajın pozisyonuna bakın ve kalecinin durduğu yeri kontrol edin. Kaleciyi tanıyorsanız bu tür durumlarda nasıl hamle yaptığını biliyorsunuzdur. Bu, işinizi kolaylaştırır.

2- Adımınızı ayarlayın

Serbest vuruşu kullanacağım nokta, kaleye çok uzaksa toptan yaklaşık 5 metre açılırım ve üç ya da dört adım atarak topa vururum. Kaleye yakın bir yerden kullanıyorsam çok uzaklaşmam. Uzun bir adım atıp destek ayağımı topun yanına yerleştiririm. Topa ne kadar yakın olursa, şutum o kadar sert gider.

3- Havaya girin

İyi serbest vuruş kullanmada konsantrasyon ve zihinsel hazırlık çok önemlidir. Hedefi bulmak istiyorsanız iyice odaklanmalısınız. Çevrenizde olup biten her şeye kulak tıkayın ve sadece yaptığınız işe konsantre olun. İstediğiniz kadar antrenman yapın; zihinsel olarak hazır olmazsanız gol atma şansınız azalır.

4- Kaleciyi şaşırtın

Ben sürekli topa falso vermeye çalışırım. Topa doğru düz gelir, ayağımın içiyle pas verir gibi ama daha sert bir vuruş yaparım. Topun orta kısmına, hafif altına doğru vururum. Böylece havada süzülürken sürekli yön değiştirir ve kaleciyi şaşırtır.

FFT Performans

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş