Teknik Direktör Akademisi: Sahte Bek

Teknik Direktör Emrah Bayraktar bu yazısında rakip takım baskı noktalarını kırmayı amaçlayan “Sahte Bek” taktiğini ve farklı versiyonlarını anlatıyor

Futbol oyununda topa sahip olma becerisi bir takımın kalitesine işaret eder. Üst düzey tüm takımların temel oyun hedefi, topu rakibe daha az top vererek oynamaktır. Amaç, fiziksel olarak daha az yorulup, rakibin moral motivasyonunu da aşağı çekmektir. Tabii, topa daha fazla sahip olmak, maçı her zaman size kazandırmaz ama ofansif kabiliyetinizi arttıran bir unsur olduğu da gerçektir.

Kaliteli oyunculardan kurulu bir takımı sürekli direkt hücum yaparken veya rakibine kontratakla üstünlük sağlamaya çalışırken görmezsiniz. Bir maçın belirli bölümlerinden mutlaka bu enstrümanları da kullanırlar ama genel prensipleri hızlı paslaşmalarla 3’üncü bölgede olgun ataklar gerçekleştirmektir. Kaldıki rakipleri de ağırlıklı olarak bu profildeki takımları 2’nci bölgede karşılamayı tercih ederler. Rakip yarı sahada çoğalmak bir takımın sadece gol pozisyonuna girme ihtimalini artırmaz, aynı zamanda kaybettiği topları daha hızlı tekrar kazanabilme şansı verir.

Şüphesiz topa sahip olmadan oynamak da bazen zorunlu bir seçenek olarak teknik adamların önüne gelebilir. Bu, tamamen çalıştırdığınız takımın oyuncularının neleri yapıp yapamayacağıyla ilgilidir.

Geriden oyun kuran takımlara karşı, önde baskı uygulamak ve oyun pratiklerinden çıkarmaya çalışmak, oyun içerisinde zaman zaman uygulanan bir taktiktir. Ancak bunun için son yıllarda uygulanan yeni bir taktik var. Yazımızın konusu da işte bu taktikle ilgili…

False back

İngilizce ‘’False Back’’, Türkçeye çevirisiyle ‘’sahte bek’’ taktiği, bek oyuncularının bir veya ikisinin merkez orta saha olarak kullanılarak, rakibin baskı noktalarını kırmayı amaçlayan bir başlangıç stratejisidir. Tabi en başta takımda bu oyuna uygun bek oyuncularının var olması gerekir.

Bu başlangıç taktiği, rakibin sadece baskı ezberini bozma fırsatı vermez, aynı zamanda ilerde daha fazla oyuncu bulunmasını sağlar. Böylece baskı altında uzun vurmak durumunda kalınsa bile ikinci topları kazanma ihtimalini artırır.

Ancak bu taktiğin de duruma göre kullanılacak farklı versiyonlarını da mutlaka çalışmak gerekir. Örneğin; merkeze kayan bek oyuncularının da olası baskı yemesi durumunda, kanatlarda oynayan 7 ve 11 numaralı oyuncuların 1’inci bölgeye yaklaşarak pas alternatifi olmaları gibi…

Kanat oyuncularını rakip bekleri takip etmesi durumundaysa beklerin arkasında oluşacak boş alanların kullanılması gibi…

Veya kanatlara yapılan koşulara verilecek cevaplara göre oluşacak boşlukları, takımın diğer oyuncularının kullanması gibi…

Geçen sezon Pep Guardiola’nın, Mendy’nin sakatlığı sonrası, sol bekte aslında bir merkez orta saha oyuncusu olan Fabian Delph’e şans vermesi belki de onu sahte bek olarak kullanacağına olan inancıydı. Ligimizde ise Abdullah Avcı’nın eski bir Manchester Cityli olan Gael Clichy’e bu rolü vermesi sürpriz değildi. Yine Guardiola’nın tedrisatından geçmiş Adriano’yu da zaman zaman bu rolde izledik. Sonuç olarak futbolda başarı, bir takımın sadece yetenekli futbolculara sahip olmasıyla açıklanamaz. Teknik direktörlerin görevi çalıştırdıkları takımların kabiliyetine uygun çözümler üretmesidir.

Yazı: Teknik Direktör: Emrah Bayraktar

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş