Teknik: Hızlanarak rakibi geçmek

Messi’yi meslektaşlarından farklı kılan en önemli nokta aniden hızlanıp rakiplerini ekarte etmesi. Bu antrenman sayesinde siz de (Messi kadar olmasa da) hızlanarak rakibinizi ekarte edebilirsiniz!

Hazırlık

Öncelikle 20×20 metrelik bir alan belirleyin ve bir kenara 10 metre aralıklarla normal boyutlarda iki kale koyun. İki kale arasına ve karşı çizgide bunun simetrisine birer kuka koyup sanal bir çizgi yaratın.

Çalışma

Kırmızılı savunma oyuncusu, topu sarılı hücum oyuncusunun koşu yoluna doğru atsın ve iki oyuncu birlikte karşı çizgiye doğru koşsun. Savunmacı, pası attıktan sonra hücum oyuncusunun her iki kaleye de şut atmasını engellemek için pres yapsın. Çalışmanın temel kuralı şu: Hücumcu, sadece şut alanına (diyagonal çizgilerle belirtilmiş alan) girdiğinde şut çekebilir ve savunmacının kayarak müdahale yapması yasaktır.

Yararları

Bu çalışma, oyunculara şut atmak için boş alan yaratmayı öğretir. Ayrıca hücum oyuncusunun ani hız değiştirme ve dripling üzerinden şut çekme kabiliyetini geliştirir. Savunmacı, rakibin şutunu engellerse hücum eden oyuncu topu alıp diğer kaleye yönelir. Bu çalışma, oyuncuların birebir pozisyonlarda oyunun hem hücum, hem de savunma yönünde hangi pozisyonda ne yapması gerektiği konusunda yarar sağlar.

İlerleme

Bu çalışmayı zorlaştırmak için iki kaleden de sorumlu olacak bir kaleci koyun. Ayrıca savunma oyuncusunun rakibe kayarak müdahale etmesine de izin verip çalışmayı bir seviye daha çekişmeli hale getirebilirsiniz.

Bunu maçlarda nasıl uygularsınız?

Savunmacının görevi, rakibi kendi kalesinden mümkün olduğunca uzak tutmaktır. Bunun için de rakibin şut açısını kapatmayı amaçlar. Hücumcu sadece tek ayağını etkili kullanabiliyor ve süratlenmede sorun yaşıyorsa savunmacının işi kolaylaşır.

Bu çalışma, size farklı pozisyonlarda değişik çözümler üretmeniz konusunda yardımcı olacak. Bu konuda hiç kimse Messi’nin eline su dökemez. Arjantinli, topu ayağına alınca karşısındaki oyuncunun zayıf ayağına doğru dripling yapar ve aniden hızlanarak rakibi dengesiz yakalar. Böyle yaparak kendisine şut imkânı yaratır.

Savunmacı sizin ne zaman sürat artıracağınızı tahmin etmekte güçlük çekerse hamle yapmaya çekinir. Bu sayede ona üstünlük sağlarsınız ve uygun bir pozisyon yaratırsınız.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş