Teknik: İdeal bek nasıl olur?

Oynadığınız kanadı bir lokomotif gibi işlemek mi istiyorsunuz? O zaman Jordi Alba’ya kulak verin!

“Bir kanat oyuncusuysanız ve sürekli hücuma çıkıp savunmaya geliyorsanız fiziksel durumunuz en üst seviyede olmalı. Bunun için de çok iyi hazırlanmalısınız. Takımın hücumlarına katıldığınızda güce, topu kaptırdığınızda savunmaya dönmek için de hıza ihtiyacınız var.

Modern futbolda en zor görevlerden biri bek oynamak. Kendinizi kabul ettirmek için mutlaka kondisyonunuza dikkat etmelisiniz. Futbola başladığım ilk andan itibaren koşmayı çok sevmişimdir. Dayanıklılık antrenmanları yaparak bu özelliğimi geliştirmeye çalıştım. Bence en yararlı egzersiz yöntemi de bu çünkü sürekli depar atıp dinleniyorsunuz. Yani futbol maçlarında en fazla yaptığınız şeyi yapıyorsunuz.

Bu egzersiz için 30 saniyelik depar ve dinlenme süresi yeterli. Artık 30 saniyelik depar atacak enerjiniz kalmayana kadar devam etmeye çalışın. Set aralarında 3 dakika dinlenirseniz, vücudunuz bir sonraki set için hazır hale gelir.

Tabii söz konusu kondisyon olduğunda beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle aşırı efor sarf ettiğiniz antrenmanlardan sonra vücudunuza giren besinlere özen göstermelisiniz. Fiziksel olarak güçlenme konu- sunda dinlenmek de büyük önem teşkil eder. Egzersizlerinizi tamamladıktan sonra ayaklarınızı yukarı kaldırıp bir süre dinlenmeye çalışın. Bu sayede kaslarınız kendi daha hızlı yeniler.”

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş