Top 5 | Anti kahraman

Futbol maçlarına her zaman takımların yıldız oyuncuları damga vurmaz. İşte ötekiler…

Şanslı Albert

Albert Kidd, Celtic ve Hibs kulüplerinde bir efsane olarak görülüyor. Kidd’in tişörtleri taraftarlar tarafından giyiliyor, ismi tribünlerde söyleniyor ve her yılın 3 Mayıs’ı “Albert Kidd Günü” olarak kutlanıyor. Bunun garip olmadığını düşünebilirsiniz ancak Kidd’in bu iki kulüpte de oynamadığı, onun yerine Dundee’de silik bir kariyeri olduğu gerçeği bu olayı ilginç kılıyor. Kidd’in 3 Mayıs 1986’da yaptığı ise fazlasıyla hatırlanıyor. Şampiyon olmak için sadece bir beraberliğe ihtiyaç duyan Hearts’a karşı iki gol atan Kidd, şampiyonluk kupasını Parkhead’e yollamıştı.

Fabio kuşu vurursa

“O lanet kuş çizgiyi geçmemiş olsaydı galibiyet golünü atıyordum” sözü maç sonu yapılan bir röportajda duymaya alıştığımız türden değil ama 2002’de Gremio ile Botafogo arasındaki Brezilya Ligi maçı da normal değildi. Botafogo forveti Fabio’nun şutunu bir kızkuşu çizgiden çıkarınca maç 1–1 bitti. O gün bir Gremio ikonu doğmuştu: “Quero”(kızkuşu) hakkında tezahüratlar ve pankartlar hâlâ Olimpico’da bulunuyor.

Kazanmak için sahaya çıkmayınca

1998’deki Asya Tiger Kupası’nda Endonezya ile Tayland arasında oyna- nan maç ilginç bir finale sahne oldu. Maç öncesi gruptan çıkmayı garantile- yen iki takım da yarı finalde ev sahibi Vietnam’la değil, nispeten daha güçsüz olan Singapur’la eşleşmek isti- yordu. Bunun için de bu maçı kaybetmek zorundaydılar. Skor 2-2’yken Endonezya kalecisi Murslyd Effendi, son dakikada topu bilerek kendi kalesine gönderdi ve eşitliği bozdu. Böylece Endonezya, Vietnam’la oynamaktan kurtulmuştu. Effendi’ye minnettar olan takım arkadaşları da ona verilen bin dolarlık cezayı kendi ceplerinden ödedi.

Üç aslanlar tümseği geçemedi

İngiltere’nin Euro 2008 yolu, futboldan anlamayan yarı kör bir şey yüzünden sekteye uğramıştı. “Şey” derken bir köstebekten bahsediyoruz. Hırvatistan’ın maçlarını oynadığı stadın zemininde bir sürü ufak tümseğe neden olan bir köstebek, Gary Neville’ın Paul Robinson’a attığı geri pasta topun kaleciye gelmeden sekmesi ve gol olmasının sorumlularından biriydi. Basın maç sonunda “Maksimir köstebeği”ni maçın adamı seçti.

Sessiz protesto

Birçok oyuncu kulüp değiştirmeden önce menajeri, sponsoru ve eşine danışır ama Wim Van Hanegem başka bir yönteme başvurdu. Feyenoord’dan ayrılıp ayrılmama konusunda arada kalan Hollandalı, köpeğine dönüp “Karar sana kalmış; Marsilya’ya gitmek istiyorsan havla” dedi. Köpek bir süre ses çıkar- mayınca Van Hanegem kulübünde kalma kararı aldı.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş