Top 5 | “Arkadaşlarım beni hiç sevmedi” vakası

“Yani ben muhteşemdim ama…”

Kaleci Jimmy Rimmer, 70’lerin ortasında Arsenal’de az sayıdaki istikrarlı birkaç isimden biriydi. Ne var ki Londra’da bir barda bahisçilere söylediği şu sözlerle kendi ayağına sıktı: “Ben bugün iyi oynadım, sorun sahadaki diğer 10 kişideydi.” Jimbo birkaç gün sonra kendini Aston Villa’da buldu.

Harris’in intikamının intikamı

1966 Lig Kupası. Liverpool’lu Emlyn Hughes, Chelsea oyuncusu Peter Osgood’un bacağını kırıyor. “Çılgın At” lakaplı oyuncudan intikam almaksa Chelsea’nin fedaisi Ron Harris’e düşüyor. Harris biçme operasyonunu tamamladıktan sonra Kırmızılar’ın bir başka sert adamı Tommy Smith’in peşinde olduğunu fark ediyor. Harris tam boğazının sıkılmasına hazırlanırken Smith’ten gelen sözlerle şaşkına dönüyor: “Sanırım seni sevdim, Biçerdöver!” Harris, o anı “Takım arkadaşları da Emlyn’in şikâyetlerinden herkes kadar rahatsızdı” diye hatırlıyor.

“Sana topu vermiyoruz çünkü berbat oynuyorsun!”

QPR’ın 70’lerdeki efsanesi Stan Bowles, forvet Martyn Busby’ye pas atmıyordu. Bir maçın devre arasında Busby: “Anladım, Stan. Boş koşularla rakibi şaşırtıyoruz. Bu yüzden topu bana atmıyorsun, değil mi?” dedi. Bowles’un cevabı ise sert oldu: “Sana topu vermiyoruz çünkü berbat oynuyorsun!”

“Bizimle yemek yemek istiyorsan bize pas vereceksin”

Zaire, 1974 Dünya Kupası’nda Yugoslavya’ya 9–0 yenildikten sonra takım içi atmosfer oldukça karanlıktı. Takımın geri kalanı orta saha oyuncusu Kidumu Mantantu’yu diğerlerini kötü göstermek için fazla uzun paslar atmakla suçlayınca işler daha da kötüleşti. Sahanın yıldızı ve takım kaptanı Mantantu kendi başına yemek yiyip antrenman yapmaya mahkûm edildi. Çok sert!

Sammer işlere burnunu sokunca…

80’lerin Doğu Almanya futbolunda liderlik melekelerine sahip olmak takdir edilmezdi. Dolayısıyla Dinamo Dresden’in genç yıldızı Mathias Sammer’in takım arkadaşlarına bazı konularda yol göstermeye çalışması pek hoş karşılanmadı. Takım, Sammer’den intikamını kendisine üç numara büyük kramponlar giydirerek aldı. Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra soluğu batıda alan Sammer’a göre olay “tacizden başka bir değildi”.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş