Top 5 | Garip hediye

Pırasa portakal, yat… Bunlar çılgın futbol hediyelerinden yalnızca birkaçı!

1- Bates’in karşı koyulamaz uğurları

Wembley’in basamaklarını FA Cup şampiyonu olarak çıkmak bir rüyanın gerçekleşmesidir, ancak 1997’de kupayı kaldırmaya giden Chelsea teknik direktörü Ruud Gullit’in mutluluğu, Ken Bates’le karşılaşınca şaşkınlığa dönüştü. Gullit’in arasının iyi olmadığı Chelsea başkanı, Hollandalı teknik adama ödül olarak bir leprikon oyuncağı verdi. “Bunun bir şaka olduğunu düşündüm ama hediyeyi reddetmedim. Başkan beni öptü ve bana uğurlu leprikonunu verdi” diyor Gullit. Kesinlikle açıklanamaz bir durum.

2- Roman’ın cömertliği

Roman Abramoviç, Chelsea’yi alırken kendisine yardımcı olan Eugene Shvidler’e teşekkür etmek için masraftan kaçınmayıp ona 90 milyon euro değerinde bir yat satın aldı. Ancak Roman bununla da yetinmedi; Eugene’in kendisine İskoç koyunlarını ne kadar sevdiğini söylemesinden sonra bir koyun sürüsünü Shvidler’in 16’ncı yüzyıldan kalma şatosuna getirtti.

3- Harika Portakal

Futbol dünyasına mı girmeye çalışıyorsunuz? O zaman yanınızda bol bol meyve bulundurun! Ünlü oyuncu menajeri Pini Zahavi, 70’lerde henüz bir gazeteciyken cömertliği sayesinde yeni arkadaşlıklar kurdu. Bu cömertliğinin arasında Liverpool’un antrenman sahasına bir sepet İsrail portakalıyla gelmek de vardı. Bu yöntemler işe yaramış olacak ki, Zahavi bugün dünyanın en büyük menajerlerinden biri!

4- Kereviz! Kereviz!

Listenin sonunda Ken Bates var. 1987 yılında Stamford Bridge’de Ian Rush’ın Juventus’a transfer olmadan önce Liverpool forması altındaki son maçı oynandı. Chelsea başkanı, bu özel durumun şerefine Galli gol makinesine maç sonunda bir şişe Frascati ve Chelsea kerevizlerinden bir buket hediye etti. Yıllar sonra FourFourTwo tarafından Ian Rush’a bu hediyelerle ne yaptığı sorulunca Rush buketi çöpe attığını, içkiyi de içtiğini söyleyerek olaya Bates’ten çok daha basit bir şekilde yaklaştığını herkese gösterdi.

5- Kafacı, çalımcı, şutör, pasör

Günter Netzer üstün futbol yeteneğiyle efsane olmuş bir oyuncuydu. Alman futbolcu, ne kadar yetenekli olduğunu Real Madrid’de oynarken eski kulübü Borussia Mönchengladbach tarafından kendisine yedi cücelerin figürünün hediye edildiği anda gülmemeyi başararak göstermişti! Bu hediyeden daha ilginç olan şey ise kutuda yedi değil sadece altı cüce çıkmasıydı!

FFT Arşiv

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş