Top 5 | Müzisyen Topçu

Bazı futbolcular tarihte sadece efsane maçlarıyla değil, şarkılarıyla da iz bıraktılar

1- Pele’nin sanatçı kimliği

Yeni neslin huysuz bir ihtiyar olarak tanıdığı Siyah İnci, inanması güç ama bir zamanlar eğlenceli bir kişilikti. Pele sadece rövaşata atmadı; şarkılar söyledi, besteler yaptı. Ülkesinde bazı sanatçılarla caz türünde düetler yapan Brezilyalı, solo albüm de çıkardı. Hatta kendisinin anlatıldığı belgeselin müziklerinde bile onun imzası vardı. Pele’den söz etmişken Maradona’yı anmadan olmaz. Maradona, Pele gibi albüm çıkarmadı ama Emir Kusturica’nın çektiği belgeselde kendisi için bestelenen bir şarkıyı söyledi.

2- Tarihi topla değil müzikle yazan adam

Fenerbahçe’de kalecilik yapan Kedi Fecri, önünde futbolumuzun efsane kalecilerinden Cihat Arman bulunduğu için fazla oynama şansı elde edemedi. Muhafızgücü ve Adalet’te uzun süre forma giydi, hatta milli takıma da seçildi. Futbolu bıraktıktan sonra bir süre Avrupa’da yaşadı. Yabancı şarkıları Türkçe’ye çevirme fikriyle Türkiye’ye pop müziği getiren kişi olarak tanınan Fecri Ebcioğlu, Ajda Pekkan’ın seslendirdiği şarkıların aranjmanını yaparak bir döneme damga vurdu. Her Yerde Kar Var, Eylül’de Gel, İki Yabancı gibi unutulmaz şarkılara imza atan Ebcioğlu, Fenerbahçe Marşı’nın da söz yazarı.

3- Kalecilikten sahneye

Dünyaca ünlü şarkıcı Julio Iglesias, müzik sektörüne girmeden önce bir kaleciydi. 18 yaşındayken Real Madrid’in genç takımında şans bulan Iglesias, gelecek vaat eden bir isimdi. Ancak 20 yaşına geldiğinde geçirdiği bir trafik kazası futbol hayatını bitirdi. Kısmi felç geçiren Iglesias, bir buçuk yıl yatağa mahkûm oldu. İspanyol müzisyen meşin yuvarlağın peşinden koşmayı bıraktıktan sonra onlarca albüm yaptı ve 1983 yılında Guinness Rekorlar Kitabı tarafından dünya tarihinde plakları yabancı dilde en çok satan sanatçılara verilen ilk ve tek ödül olan Elmas Plak ödülünü aldı. Ayrıca birlikte olduğu kadın sayısıyla da gayriresmi bir rekoru elinde bulunduruyor!

4- Şarkıları Unutulmaz

Liverpool’un bir dönemine damga vuran Jamaika asıllı futbolcu John Barnes’ın, New Order grubu tarafından 1990 Dünya Kupası için hazırlanan “World in Motion”ın bir bölümünde rap türünde yorumu bulunuyor. Şarkıda İngilizlerin her kupadan önce yaptıkları gibi 1966’da kazandıkları şampiyonluğa göndermeleri bulunuyor. Ayrıca Liverpool’un 1988’de FA Cup finaline çıkmasından önce yayınlanan “Anfield Rap” şarkısındaki performansı da unutulmaz. Bu şarkının sözlerini de bir başka Liverpoollu Craig Johnston yazdı.

5- Müzik listelerini de kasıp kavurdu!

İngilizlerin “deli” yıldızı Gazza her beklenmedik yerde olduğu gibi burada da karşımızda! Dünya Kupası’nda yıldızını parlatan Paul Gascoigne, 1990’da Lindisfarne isimli grupla beraber “Fog on the Tyne” adında tek şarkılık bir albüm çıkardı. İşin ilginci ise berbat nitelikteki bu şarkı, futbolcunun o dönem sahada gösterdiği başarısı ve medyanın kahraman yaratmaya çalışması sebebiyle Britanya müzik listelerinde ilk sıralarda yer aldı.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş