Top 5: Sihirli ilk dokunuşlar

Bir futbolcunun kalitesini gösteren ve zaman zaman da göz ardı edilen özelliklerden biridir ilk dokunuş. En iyilerinden 5 tanesi…

5 Johan Cruyff

Neredeyse bütün “en iyi Cryuff hareketleri” videolarında gördüğümüz bir top kontrolü. Bu hareket serisinde Sarı Fare’nin harika top kontrolünün üzerine yaptığı vuruş da ayrı bir güzellik.

4 Thierry Henry

Arsenal efsanesinin topu kontrolü, yere düşürmeden önüne alışı ve vuruşu, izleyenlere  “bir zamanlar en iyisiydi” diye iç çektirtiyor.

3 Ronaldinho

Brezilyalı efsanenin bu dokunuşu, “topa hükmetmek” teriminin sözlükteki karşılığı olmalı. Uzaydan düşen top, Ronaldinho’nun sağ ayağına yaklaşınca sanki sihirli bir güç tarafından durduruluyor. Tek kelimeyle inanılmaz.

2 Dennis Bergkamp

Doğru tahmin ettiniz. Tabi ki Hollandalı efsanenin Newcastle United’a attığı unutulmaz goldeki harika dokunuşundan bahsediyoruz.

1 Roberto Baggio

Listemizde birinci sırada, nam-ı diğer “Kutsal Atkuyruğu” Roberto Baggio var. Inter’den Brescia’ya kiralık gönderilen ve -Baggio’nun varlığından dolayı- “genç kardeşim sen biraz arkaya doğru ilerle” denilerek savunmanın önünde oyun kurucu rolüne kaydırılan Andrea Pirlo’nun attığı nefis uzun pası önüne alan Baggio, tek hareketle topu kontrol edip kaleciyi de geçiyor. Daha ne diyelim?

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply