Top 5: Zorlu yolculuk

Deplasmanı deplasman yapan ulaşım zorluğudur! İşte tarihteki en zorlu yolculuklar…

1- Rusya’nın yorucu yolları

Taraftar olmanın belki de en yorucu yanı, takımınızın deplasmanda oynadığı maçları yerinden takip edebilmenin zorluğudur. Baltika Kaliningrad taraftarı, 2009 senesinde takımlarının Luch-Energiya ile yapacağı maç için Vladivostok’a yaklaşık 7.320 kilometrelik bir yolculuk yaptı. Türkiye’nin bir uçtan diğer uca 1.700 kilometre olduğunu düşünürsek Baltika taraftarının yol boyunca zaman geçirmek için neler yaptığını tahmin etmek hiç de kolay değil!

2- Reid’in Tayland çilesi

Aracınızın bozulması her zaman çok kötüdür ama Bangkok’un kavurucu sıcağında böyle bir şeyle karşı karşıya kalırsanız sinirleriniz çok daha fazla yıpranır. Peter Reid de bu gerçekle 2008’de yüzleşmek zorunda kaldı. “Hava sıcaklığı 40 dereceyi geçmişti ve takım otobüsünü bayırdan yukarı doğru itiyorduk” diyor İngiliz teknik adam. Bu zorluklara göğüs germiş bir adamın Premier Lig’de çok daha başarılı olması gerekirdi!

3- Pourstmouth’un kötü tecrübesi

2010’da iflasın eşiğine gelen Portsmouth, o yaz hazırlık kampı için ABD’nin yolunu tutmuştu. Ne var ki büyük beklentilerle çıktıkları bu yolculuk tam anlamıyla kâbusa dönüştü. 42 saatlik bir uçuşun ardından San Diego’ya gelen kafile, şiddetli bir fırtınaya yakalandığı için Şikago’da mahsur kaldı. Neyse ki DC United ile oynamaları gereken maça yetiştiler ama sahadan 4–0 mağlup ayrıldılar. Daha da kötüsü eşyaları yolda kaybolduğu için rakip takımdan şort, forma ve krampon ödünç almak zorunda kaldılar.

4- Bermuda Şeytan üçgeni

New York’taki JFK Havaalanı’nda dört saatlik bir bekleme, Miami’de yaşanan bazı sorunlar, ertesi gün bir erteleme daha… Ekim 2007’de Digicel Kupası’ndaki Haiti maçı için Trinidad’a gitmeye çalışan Bermuda Milli Takımı, karşılaşmanın başlamasına saatler kala şehre ulaştı. Bu da yetmezmiş gibi ısınma hareketlerini çimlerin yerden yaklaşık 40 santimetre yüksek olmak zorunda olduğu ragbi sahasında yaptı.

5- Otobanda ısınma turları

Fulham, 2010’da Avrupa Ligi yarı final rövanş maçı için Hamburg’a giderken yolda meydana gelen bir kaza yüzünden uzun süre otobanda mahsur kaldı. Bu fırsattan istifade eden futbolcular da araçtan inerek yol kenarında ısınma hareketi yapmaya başladı. “Belki ideal bir ısınma yöntemi değildi ama en azından vücudumuzu esnetmiş olduk” diyordu İngiliz ekibinin kalecisi Mark Schwarzer. Maçın golsüz sona erdiği düşünüldüğünde Avustralyalı eldivenin ne kadar iyi ısındığı anlaşılmış olur!

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş