Topun büyüsüne karşı ‘3 Sihirli Halka’

UEFA Antrenör Eğitmeni Emrah Bayraktar, “3 Sihirli Halka” adı verilen tabiri açıklıyor… 


Bir takımın topa sahip olup hücuma geçtiği an, aslında en savunmasız olduğu andır.  Çünkü topun fileyle buluşacağı anın cazibesiyle tüm dikkat ve enerji atakta ve topta toplanmış, savunma akıllardan çıkmıştır. Halbuki topun her an kaybedilebileceği ihtimali hiçbir zaman akıldan çıkmamalıdır. Bu anlamda ‘ya topu kaybedersem’, maçı kurtaran bir endişe olarak öne çıkmaktadır.

Ancak hücumun o en heyecanlı anlarında bu kaygıyı canlı tutarak savunmayı düşünebilmek, oyuncularda geliştirilmesi çok kolay bir özellik değil. Savunma yaparken hücumu, hücum yaparken savunmayı düşünebilmek, bir anlamda futbol oyununun en büyük diyalektiğidir. Ancak genelde kenar yönetimleri ve oyuncular topun büyüsüne kapılır ve topa sahipken savunmada doğru pozisyonu almayı ve rakibin pozisyonunu kontrol etmeyi ihmal ederler. Türkiye liginde kontratak gollerini bu kadar çok görmemizin temel nedenlerinden biri de budur. Bu yüzden siz tribünden ya da televizyon ekranından izlediğiniz bir maçta heyecanla topu takip ederken teknik direktör aynı anda birden fazla detayı takip eder, etmelidir de. Antrenör eğitimi terminolojisinde ‘3 Sihirli Halka’ olarak tanımlanan teknik, teknik direktörlerin bu özelliğini geliştirmek için tasarlanmıştır.

Doğru pozisyon alma örneği

“3 Sihirli Halka” tekniği topa konsantre olmuşken aynı anda topa yakın ve uzak bölgelere de hakim olmayı öğretir. Topun bulunduğu yer bir halkaysa, topa yakın ve uzak bölgeler de birer halkadır ve bu üç halka birbirinden bağımsız düşünülemez. Temelde bu tabirle anlatılmak istenen teknik direktörlerin sahayı daha geniş bir perspektifte görmelerini sağlayarak, hücum ve savunmanın birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu göstermektir. Tecrübeli teknik adamlar takımları hücum ederken, savunmalarını da kontrol eder. Çünkü bilirler ki, topun kaybedilmesi durumunda yanlış pozisyon alınmışsa, kontratak yeme riskleri artar.

Yanlış pozisyon alma örneği

Savunma oyuncuları, takımları 3’üncü bölgede set hücumu gerçekleştirirken bazen sadece topa konsantre olur ve oyunu izlemeye dalar. Hatta çoğu zaman kaleciler de bu dalgınlığa ayak uydurarak savunmayla arasındaki mesafeyi kapatmayı unutur. Oysa futbolda savunma veya hücum yaparken asla unutmamanız gereken üç temel durum vardır: Top nerede? Rakip nerede? Kale nerede?

Sadece topa konsantre olup, rakibin bulunduğu yeri veya sahada nerde olduğunuzu unutarak kalenin yerini şaşırırsanız kontratak yemeniz kaçınılmaz olur. Böylelikle şansınızı tamamen rakibin becerisine bırakmış olursunuz.

Yazı Emrah Bayraktar

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply