Tüm zamanların en iyi futbol takımları serisi -4

Catenaccio uzmanlarından total futbol dehalarına; futbol tarihi birçok harika takıma sahne oldu. Bizler de bu takımlar arasında ince eleyip sık dokuyarak bir liste oluşturduk!

Inter Milan (1962-1967)
Başarıları: Üç lig şampiyonluğu, iki Şampiyon Kulüpler Kupası, iki Kıtalararası Kupa

İtalyan futbolunu şu an nasıl tanımlıyorsak işte onu yaratan takım. Aslında catenaccio taktiğini icat eden isim Helenio Herrera değil, Avusturyalı Karl Rappan’dı (bir yıl önce bunu yaptı) ama Arjantinli teknik adam modifiye ettiği sistemi oyuncularına o kadar kusursuz biçimde uygulattı ki takıma sadece bunu sahaya yansıtmak kaldı.

1960’da Barcelona’dan gelen Herrera, Inter’e hem yeni bir profesyonel anlayış hem de yeni bir taktik getirdi. Beslenmeye çok fazla önem verirken oyuncuların sigara ve alkol kullanımını sınırlandırdı. “Ritiro” kavramını yürürlüğe sokup pazar günü oynanacak maçlardan önce perşembe gününden itibaren oyuncuları kampa almaya karar verdi. Maç ve motivasyon konuşmaları da son derece etkiliydi; hatta “Kalite+Hazırlık+Zekâ+ Atletizm=Şampiyonluk” sloganını antrenman tesislerine yazdırmıştı.

Bu formül gerçekten de şampiyonluklar getirdi. Herrera’nın ekibi üç Serie A şampiyonluğunun yanı sıra 1964 ve 1965’te Şampiyon Kulüpler Kupası zaferi yaşadı. 1966’da yarı finalde elenirlerken 1967’de bu kez finalden üzgün ayrılmak zorunda kaldılar. Bu başarıda paranın da ciddi rolü vardı. Inter zengin bir kulüptü ama üst düzey bireysel performansların (libero Armando Picchi, bekler Tarcisio Burgnich ve Giacinto Facchetti, oyun kurucu Luis Suarez, boğucu orta saha hattını oluşturan Jair, Mario Corso ve Sandro Mazzola) ötesinde bu takım Herrera’nın bebeği olarak görülüyordu. Arjantinli, dünyanın en çok kazanan teknik direktörü olmak için Roma’nın yolunu tuttuğunda Inter için de artık bir devrin kapanma vakti gelmişti.

En iyi 11: Sarti, Picchi, Burgnich, Bedin, Guarneri, Fachetti, Jair, Luis Suarez, Corso, Peiro, Mazzola

Bayern Münih (1967-1976)
Başarıları: Dört lig şampiyonluğu, üç Almanya Kupası, üç Şampiyon Kulüpler Kupası, bir Kupa Galipleri Kupası

Bir takım komple bir kulübü yaratabiliyorsa bu Bayern Münih, şu an herkesin bildiği kulübün temellerini oluşturdu. Franz Beckenbauer ve Sepp Maier genç yaşlarında Bayern altyapısına geldiklerinde kulüp daha şehrin bile en büyük takımı değildi. 1860 Münih çok daha popüler ve başarılıydı.

Bunun sonucu olarak Bayern, 1963’te kurulan ulusal lige (Bundesliga) kabul edilmedi. Ne var ki bu, aslında genç takımın tüm spot ışıklarından uzakta birlikte oynayıp parlamasına ortam sağladı. 1964’te genç ve tombul bir golcü olan Gerd Müller, 1860 Münih kadrosuna giremeyeceğini düşündüğü için Bayern’e katıldı. İlk sezonun sonunda Bayern bir üst lige yükseldi ve sadece takım değil, kulüp de büyük bir patlama gerçekleştirdi.

1967’de ilk Avrupa zaferlerini elde ettiler (Rangers’ı yenerek Kupa Galipleri Kupası’nı kazandılar) ve o takımın çekirdeği, takip eden 10 yıl boyunca birlikte olacak (Paul Breitner ve Uli Hoeness gibi gençlerin de katılımıyla) ve kupa kaldırmayı bir alışkanlık haline getirecekti. Belki Bundesliga’yı domine edemediler ama bir şekilde Avrupa kupalarına katılmayı başardılar ve ayrıca Batı Almanya Milli Takımı’nın da iskeletini oluşturdular.

1977’de Beckenbauer, New York Cosmos’a transfer oldu ve harika Bayern takımı için bir dönem kapandı. Daha sonra şu anki de dâhil olmak üzere birçok iyi takım yarattılar ama her şeyi başlatan bu ekipti.

En iyi 11: Maier, Hansen, Beckenbauer, Schwarzenbeck, Breitner, Roth, Hoeness, Kapellmann, Ohlhauser, Muller, Rummenigge

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş