UFO gören masum başkan!

90’ların başında Manchester United’ı satın almak isteyen futbol aşığı bir adam, aslında uzaylılarla konuşuyordu…

1989-90 sezonunun açılış maçında Arsenal’i ağırlayan Old Trafford taraftarları, maç başlamadan önce Michael Knighton adında, Manchester United’ın antrenman takımlarını giymiş bıyıklı bir adamla tanıştı.

Etrafına kameraların üşüştüğü bu iş adamı, topu ayağına almış durmadan sektiriyor, sonra da kaleye şut çekiyordu. Daha sonra takım elbise ile sahaya geri dönen Knighton, meşhur İngiliz futbol spikeri Martin Tyler’e küçük bir röportaj verdi. Bu röportaj esnasında “Manchester United’ın yeni sahibi” ünvanıyla tribünlere takdim edildi.

“Şu anda bu konuşmayı izleyen fantastik Manchester United taraftarlarına şunu söyleyebilirim ki ben, öncelikle bir futbol hayranıyım; iş adamı kimliğim ikinci sırada geliyor. Manchester United, benim için bir efsane ve şüphesiz ki dünyanın en iyi futbol kulübü. Kulüp, artık emin ellerde. Size söz veriyorum.

Bu açıklamalar herkesin ilgisini çekti elbette. Ancak şöyle bir sorun vardı ki; Michael Knighton, henüz Manchester United’ın sahibi değildi.

O zamanki kulüp başkanı Martin Edwards, her türlü teklife açıktı. Her ne kadar dönemin önde gelen medya patronlarından Robert Maxwell’in yaptığı 10 milyon sterlinlik teklifi reddetmiş olsa da bu konuda istekliydi. Sezon başında Knighton’un yaptığı 20 milyon sterlin değerindeki teklif, Edwards tarafından kabul edildi. Bu satış, bir İngiliz rekoru da olacaktı ancak devralma işlemleri bir türlü tamamlanamamıştı. Bunun sebebi ise Michael Knighton kendini Old Trafford’a benzersiz bir şekilde duyurmak istiyordu.

2009’da Daily Telegraph gazetesine verdiği röportajda, o dönemin orta sahalarından Neil Webb, Knighton ile ilk tanışmalarını şöyle anlatıyor: “Devralma sürecinden haberimiz vardı. Çatlak herifin biri, maçtan önce soyunma odasına gelip kendini kulübün yeni sahibi olarak tanıttı ve bizden forma istedi. Bizimle birlikte maç öncesi ısınmaya katılacağını zannetmiştik. Saha koşup kaleye ardarda şutlar çektiğinde neye uğradığımızı şaşırdık. Oldukça komikti, gerçekten. Bizle birlikte top oynayıp kendini futbolcu gibi hissetmeye çalıştı.”

Yaptıklarının herkesi çok mutlu ettiğini ve kısa süreliğine de olsa kahraman olduğunu zanneden Knighton, çok yanılıyordu. Zira başkan Edwards, durumdan hiç memnun değildi. Sahaya çıkma isteğini öğrenince buna izin vermediğini dile getiren Edwards, “Henüz anlaşmamızı tamamlamamıştık. Ama Knighton, her şeyi oldu bittiye getirdi.”

Sezon başında Kırmızı Şeytanlar’a olan güven haftalar geçtikçe yerini hayal kırıklığına bırakmıştı. Neil Webb’in aşil tendonu kopmuştu ve 7 ay sahalardan uzak kalacaktı. Bu sırada United, bir sonraki 7 maçtan yalnızca 1 galibiyet elde edebilmişti. Knighton’un kulübü devralma süreci, dibe vurmuştu.

Satın alma teklifine yatırım yapan diğer yatırımcılar, Bob Thornton ve Stanley Cohen, olumsuz bir imaj oluşması sebebiyle nlaşmadan çekildiler. Böylece Michael Knighton’un sezon açılışındaki vaatleri suya düşmüş oldu.

37 yaşındaki Michael, yeni yatırımcılar bulmaya çalışıyordu. Eski Rangers başkanı David Murray ve Blackpool’un sahibi Owen Oyston ile görüşse de Edwards ile yaptığı anlaşma ne yazık ki tamamlanamadı.

Teklifini geri alma aşamasının bir parçası olarak Knighton, United’ın yönetim kurulunda bir koltuk sahibi oldu ve 30.000 hisse senedi düzenledi.

Futbolda asrın anlaşmalarından biri olabilecek sürecin üzerinden 3 sene geçtikten sonra Manchester United kulübü,  2005’de Glazer ailesine 790 milyon sterline satıldı. Old Trafford’daki yönetici pozisyonundan istifa eden Knighton, o zamanlar 2.ligin sonlarında bulunan Carlisle United kulübünü devraldı. Alt liglerde sürekli bir düşen bir çıkan Carlisle United’ın yeni sahibi, alay konusu olmuştu.

1997-98’de teknik direktör Mervyn Day’i  görevden aldı ve kendisini teknik direktör ilan etti. Sezon sonunda takımı küme düşmeden kurtardı.  Ancak 1976’da eşi Rosemary ile bir UFO gördükleri ile ilgili yapılan haberin ardından halkın alay konusu olması yüzünden istifa etmek istedi.

“Çok sıra dışı bir olaydı. Önce gökyüzünde kayan bir yıldız gibi küçük bir noktaya benziyordu. Sonra da yarım futbol sahası büyüklüğünde metal bir diske dönüştü. Sessizce gökyüzü akrobasi gösterisini izledik.”

UFO gözden kaybolunca telepatik bir mesaj duyan Knighton, uzaylıların ona, “Korkma, Michael.” dediğini söyledi. Güya kayıt dışı bırakılacağı söylenen bu olayı gazetede, ““Knighton: Uzaylılar Benimle Konuştu” başlığı altında gördüğü zaman büyük bir üzüntü yaşadı.

Knighton, kulüp yönetimine girdikten ve 2002’den beri büyük ölçüde sessiz kaldıktan sonra 2002’de Carlisle’den ayrıldı. Manchester United, uzaylıların iletişim kurduğu birini böylece elinden kaçırmış oldu!

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş