Ustalık | Franco Baresi: Bir Efsaneden Savunma Dersleri

Vücut ve zihninizi kullanarak dengenizi ayarlarsanız hiç kimse sizi geçemez. Tarihin en iyi savunmacılarından, Milan ve İtalya efsanesi Franco Baresi öyle söylüyor…

1- Sabırlı olun
Hamlenizi yapmak için doğru zamanı bekleyin

“Savunma oyuncusu cesur olmalı ve rakip ne kadar iyi olursa olsun gerektiğinde kayarak müdahale yapmayı göze almalı. İkili mücadelelerdeki etkinliğinizi antrenmanlarda bire bir çalışmalar yaparak geliştirebilirsiniz. Bir savunmacı olarak agresif ve kararlı olmalısınız ancak müdahalede bulunurken faul yapmaktan kaçınmalısınız. Rakip, topu daima sizden saklamak isteyecektir; hamlenizi yapmak için onun hamle yapmasını bekleyin. Zamanlamayı doğru yaparsanız başarılı olma ihtimaliniz artar.”

2- Sağlam durun
Rakibin sizi kolay geçmesine izin vermeyin

“Alan savunması çok fazla ön plana çıktığı için artık adam markajı değerini yitirmeye başladı ancak bence bir oyuncunun oyun disiplinine sahip olması açısından bu çok önemli. Alan savunması yaparken rakibe dikkat etmezsiniz ama orta geldiğinde bunu yapmak zorundasınız. Aksi takdirde topu kalenizden çıkarırsınız. Bu yüzden yeri geldiğinde adamınızı marke etmelisiniz. Ayrıca şunu unutmayın: Bir oyuncu sizden uzun boylu ve hava toplarına hâkimse, teknik olarak yerden durdurulması çok daha kolaydır.”

3- Takım oyunu
Yavaşlığınızı takım çalışmasıyla kapatın

“Ne kadar hızlı olduğunuz nasıl hareket ettiğinize bağlı bir durum. Bire birlerde rakibinize üstünlük sağlamak istiyorsanız dönüşleriniz çok keskin olmalı. Takım halinde hızlı olmak, tek başınıza hızlı olmaktan önemlidir. Milan’da oynarken sahada tek bir vücut gibiydik; aynı çizgide, aynı anda, aynı yöne hareket ederdik. Antrenmanlarda bire bir, ikiye iki, altıya dört ve sekize dört çalışmaları yapardık. Sekiz kişiye karşı dört kişiyle oynamak, rakibi nasıl durduracağımızı öğretti.”

4- En kötüsüne hazırlanın
Her olasılığa karşı hazırlıklı olun

“Savunma oyuncusu için konsantrasyon ve kendine güven çok önemlidir. Bunları göz önünde bulundurursanız başarılı olma ihtimaliniz artar. Sahada ne zaman agresif olmanız ya da ne zaman daha sakin kalmanız gerektiğini ayarlamaya çalışın. Antrenmanlarda önünüzdeki maçta neler yaşanacağını zihninizde hayal ederseniz sahaya çıktığınızda her türlü duruma karşı hazırlıklı olursunuz. Böylece karar verme kabiliyetiniz çok daha gelişmiş olur.”

5- Topu iyi kullanın
İşi en iyisinden öğrenin: Barcelona

“Topu iyi kullanmak bir savunma oyuncusu için son derece önemlidir çünkü artık hücumlar savunmada başlıyor. İster driplingle hücuma çıkarsınız, ister orta saha oyuncularınıza kısa pas verirsiniz, isterseniz de forvetlerinize uzun top atarsınız. İyi takımlar genelde dar alanda oynar ve bloklar arasında fazla boşluk olmaz. Top rakibe geçtiğinde pres başlar ve top geri kazanılır. Barcelona’ya baktığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Kaptırdıkları topu pres yaparak geri alırlar ve rakibe sorun yaratırlar. Bu yüzden geri çekilmek yerine hücum etmelisiniz.”

6- Maç öncesi hazırlığı:
Sağlıklı yaşam performansınızı yükseltir

“Kendinize iyi bakmanız çok önemli; fiziksel olarak iyi durumda olmaya dikkat edin. Uzun süre futbol oynamak istiyorsanız profesyonelce yaşamak zorundasınız. Nasıl beslendiğiniz ve maçlara nasıl hazırlandığınız, en az sahada yaptıklarınız kadar önem taşır. Kendinize iyi bakarsanız öz güveniniz artar ve bu da performansınıza yansır. Bütün takım buna uyarsa başarılı olma ihtimaliniz de doğal olarak yükselir.”

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş