Ustalık | Gareth Bale: Rakipleri korkutun

Real Madrid’in yıldız ismi Gareth Bale, rakip savunmacılar üzerinde nasıl baskın olacağınızı anlatıyor!

1- Rakibi Tanıyın
Zayıflıklarını belirleyip ona göre saldırın

“Maçlardan önce takım toplantıları yaparız ve antrenörler, rakip takımın nasıl oynadığını, hangi oyuncuların ne tür zayıflıkları olduğunu anlatır. Biz de savunmacıları nasıl alt edebileceğimizi çözmeye çalışırız. Daha önce karşı karşıya geldiğim oyuncu varsa o maçtaki performansımı da gözden geçiririm. İyi oynamışsam bu maça da kendime güvenerek çıkarım. Diğer hallerde de sahaya çıkıp pozisyonun gerektirdiği şeyleri yapmaya çalışırım.”

2- Enerjinizi saklayın
Performansınızı verimli kullanmaya çalışın

“Cumartesi maçımız varsa cuma günü hafif bir antrenman yaparız. Bu sayede hem bacaklarımızı aktif tutmuş hem de kendimizi fazla yormamış oluruz çünkü ertesi gün oynayacağınız maça yeterli enerjiyle çıkmak zorundayız. Antrenmandan çıkıp eve geldiğimde rahatlamaya çalışırım ve gece 9-10 saat uyurum. Ayrıca maçı hiç düşünmemeye özen gösteririm. Sahaya çıktığımda tamamen yenilenmiş ve odaklanmış olurum.”

3- Vücudu ve zihni hazırlayın
Maç öncesi stresten uzak durun

“Maç günü stada, başlama düdüğünden yaklaşık bir buçuk saat önce giderim, takım arkadaşlarımla biraz vakit geçiririm ve ısınmaya başlarım. Her oyuncunun kendine özgü rutini vardır. Ben özellikle vücudumdaki sıvı seviyesine çok dikkat ederim; böylece 90 dakika boyunca en yüksek enerjiyle mücadele ederim. Bazı oyuncular motive olmak için maçlardan önce müzik dinlemeyi sever ama ben gergin biri değilim. O yüzden kendi performansımı düşünerek hazırlanırım.”

4- Maça hızlı başlayın
Rakibin gözünü korkutun

“Maçlara hızlı başlamak her zaman yararlıdır. Rakiplerin üzerine gitmek için doğru zamanı kollamalısınız ama ilk dakikalarda kendinizi gösterirseniz nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduklarının farkına daha iyi varırlar! İlk denemenizde başarısız olursanız buna takılmayın ve sadece yeteneğinize konsantre olmaya çalışın. Rakip oyuncu topu kaparsa ona pres yapıp hata yapmaya zorlayın ve güvenini sarsın. Sizden korktuklarından emin olun!”

5- Acımasız olun
Rakibe şefkat göstermeyin

“Rakibi çalımlamak için üstüne gitmelisiniz. Tempoyu düşürüp gevşemeyin. Bu tür maçların bitmesini hiç istemem. Karşınızdaki oyuncu yorulmaya başladığında moral olarak da çöktüğünü görürsünüz ve bu size güven verir. Bu gibi durumlarda arkadaşlarından yardım isterler ama sakın geri adım atmayın. Yorgunluklarından faydalanmak için fırsat buldukça bire bir kalmaya çalışın. Hamle yapmak yerine geri kaçmaya başlamışlarsa seçenekleriniz de artacak.”

6- Zihinsel olarak güçlenin
Sakin kalmak beyni güçlendirir

Rakipler beni sinirlendirmeye çalıştığında karşılık vermem çünkü bunu yaparsam amaçlarına ulaşmış olurlar. Hiçbir şey söylemem, kendi kendilerine konuşmalarına izin veririm ve top bana geldiğinde üzerlerine gidip bundan etkilenmediğimi gösteririm. Onlara cevabımı yeteneklerimle veririm. Bazen savunmacılar bana karşı sert oynuyor ya da takımlar ikili, hatta üçlü sıkıştırma yapıyor ama bu durum beni hücumda farklı pozisyonlarda daha fazla çözüm üretmeye sevk etti.”

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş