Ustalık: Ibrahimovic’ten santrforluk dersleri

İsveçli santrfor, top saklamaktan ön-arka direk koşularına, pivot santrforluğu anlatıyor

1- Topu saklamak
Gücünüzü kullanın ve fırsat kollayın

“Önemli olan top size geldiğinde onu kaptırmamaktır. Yalnızsam sırtımı, kollarımı, gücümü ve dengemi kullanarak topu saklamaya çalışırım. Bu çok önemlidir çünkü bu sayede takım arkadaşlarımın hücuma katılmasını sağlayıp onlar gelene kadar topu tutarım. Daha iyi pozisyonda bir arkadaşımı görür görmez de topu ona veririm ya da direkt kaleye giderim. Bunları bazen içgüdüsel olarak yaparım. Zeki bir oyuncuyum ve genelde doğru tercihler yaparım.”

2- Pozisyon almak
Boş alan bulun ve markajdan kurtulun

“Genellikle topu alabileceğim noktada bulunmaya çalışırım. Bazen top almak için geri gelir, bazen de sağa sola deplase olup rakip savunmacının yerini kaybetmesini sağlarım. Daha sonra orta saha oyuncularının bana pas atması için kendime boş alan kollarım. Toptan kaçmaya çalışan bir oyun tarzım yoktur ancak bazen topu alamayacağınızı bilseniz bile takım için kendinizi feda etmelisiniz. Bu şekilde takım arkadaşlarınıza boş alan yaratırsınız. Bir dahaki sefere onlar da aynısını yapacaktır.”

3- Ortalarla buluşmak
Markajdan kurtulmak için koşular yapın

“Burada önemli olan markajcınızdan önce hareket etmektir; böylece kendinize boş alan bulursunuz. Bunu en iyi yapan isim bence David Trezeguet idi. Kornerlerde ya da duran toplarda ceza sahası içinde ondan daha zekisini görmedim. Sanki topun nereye gideceğini önceden biliyor gibi. Bende ise o tarz bir içgüdü yok. Duran toplarda bazen ön, bazen de arka direğe koşular yaparım. Takımın taktiği neyi gerektiriyorsa onu yaparım.”

4- Hazırlıklı olmak
Diğer oyuncuların hareketlerine dikkat edin

“Genelde topu almadan ne yapacağıma karar vermeye çalışırım. Rakibin ve takım arkadaşlarımın nerede olduklarına ve bir pozisyon sonra nerede olacaklarına dikkat ederim. Bazı oyuncuların ne yapacağını anlamaya çalışırım. Tabii bunu her zaman doğru şekilde yapmak neredeyse imkânsız gibidir; bunu başarabilen oyuncular üst seviyededir. Zaten bu da sıradan oyuncuyla yıldız oyuncu arasındaki farkı belirler. Yıldız oyuncular farklı düşünür.”

5- Stoperlerle boğuşmak
Fiziksel mücadele için hazır olun

“Savunma oyuncuları sizi iter, çeker, rahatsız eder. Her türlü mücadeleye hazırlıklı olmalısınız ve rakibi küçümsememelisiniz. Bunu yapmalarının sebebi onların zayıf, sizin güçlü olmanızdır. İyi savunmacılar bu şekilde davranmaz. Mesela Paolo Maldini ve Alessandro Nesta karşılaştığım en dişli rakiplerdi; onlara büyük saygım var. Onlar asla bu şekilde davranmazlar ve oyunu adil oynarlardı.”

6- Konsantre olmak
Odaklanın ve sorumluluğunuzu unutmayın

“Savunmacılar hem fiziksel darbelerle hem de sözlü olarak sizi sinirlendirmeye çalışabilir. Birkaçı aileme hakaret edip bana ‘Çingene’ demişti. Annem Hırvat, babamsa Boşnak. Ben İsveç’te doğdum ve kendimi yüzde 100 İsveçli hissediyorum ancak bu onlar için bir anlam ifade etmiyor. Bunu artık eskisi kadar kafama takmıyorum ve sahada ne yapacağıma odaklanıyorum. Takımınıza karşı bir sorumluluğunuz olduğunu da unutmamalısınız. Sakin kalmak sizin işinizin bir parçası. Böyle düşünmek yardımcı olabilir.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş