(Ustalık) Marco Veratti | Geriden oyun kurma sanatı

PSG’nin İtalyan orta sahası size sesleniyor: Savunma hattının önünde durun ve topa sahip olun!

1-Kararlı ol
Rakibe nefes aldırma!

“Kafan hep yukarıda olsun ve topla buluşmadan önce etrafına bak. Futbol sert bir oyun; düşünmek için fazla zamanın yok. Bu yüzden topla buluştuğun ilk an çok önemli. Benim pozisyonumda oynayan biri için önemli olan, hücumu başlatabilmek için doğru pası atabilmektir. Rakibini ne kadar iyi tanırsan zayıf yönlerini o kadar kolay değerlendirebilirsin.”

2- Şablonu bozma!
Organizasyon ve disiplin önemlidir

“Geriden oyun kurmak kolay bir iş değil. Top sendeyken panik yapmamalısın çünkü topu savunma hattından uzak tutmak ve takım arkadaşlarına pozisyon yaratmak senin görevin. Taktikler rakibe göre her maç değişir. Mesela biz PSG’de üç orta sahayla oynuyoruz ve topun olduğu bölgeye göre diyagonal bir şekilde dizilmeye çalışıyoruz. Benim görevim fazla ileri çıkmamak olduğundan, genelde rakip oyuncuların attığı pasları kesmeye çalışıyorum.”

3- Pasın şiddetini ayarla!
En doğru kuvveti uygula

“Kusursuz pası atma konusunda birçok kritik nokta var: Oyun görüşü, teknik, pasın şiddeti, takım arkadaşlarının hareketleri, güçlü yanları… Akıl dolu bir pas da gösterişli bir dripling kadar önem taşıyabilir çünkü rakibi dengesiz yakalamanızı sağlayabilir. En ideal pas, sert ve isabetli olandır. Pasın şiddetini iyi ayarlarsan takım arkadaşların da topu daha rahat kontrol edebilir. Ayrıca nerede olduklarını görebilmek için de başını sürekli yukarıda tutmalısın.”

 

4- Topu koru
Rakibin müdahalelerine izin verme!

“Rakip sana baskı yaptığında ona sırtını dönerek topla arasına girip topu sakla. Kollarını açık tut, yere daha sağlam basabilmek adına vücudunun alt kısmını kullan. Bu, daha uygun pozisyondaki arkadaşlarını görebilmen için sana vakit kazandırır. Yapabiliyorsan topu ayağından hemen çıkar. Savunmanın önünde top kaybetmek istemezsin!”

5- Eğlenmeyi unutma!
Rahat ol ve keyfine bak

“Stres yapmamak için arkadaşlarımla sürekli şakalaşırım. Maçtan önce böyle yapmak, sahada daha rahat kalmamı sağlıyor. Çime adımımı attığım an konsantrasyonum devreye girer. Ne kadar önemli bir maça çıkmış olursam olayım, çocukluğuma dönüp arkadaşlarımla top oynadığımı hayal ederim. Topu kaptırdığım zaman hiç üzülmem ve hemen geri kazanmaya çalışırım.”

6- Basit oyna
İçgüdülerine kulak ver

“Kariyerim boyunca aldığım en iyi tavsiye şuydu: ‘Bildiğin gibi oyna.’ Bu kadar basit! Her oyuncunun belli özellikleri var ve takımına katkı sağlamak için bunları geliştirmeye çalışmalı. Herkes kapasitesinin en iyisini sergilerse takım da kazanır. Ben Andrea Pirlo’dan çok şey öğrendim. Zaten kendi stilinizi geliştirmek için onun saha içinde neler yaptığını izlemen bile yeter. Futbol oynamayı çok seviyor. Onun yanında olmak bile gelişmenizi sağlıyor.”

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş