Ustalık | Nemanja Vidic: Müdahale zamanlaması

Saha içinde nerede olursanız olun, karşılaştığınız rakip atakları doğru zamanda doğru şekilde durdurmak istiyorsanız efsaneye kulak verin…

Tehlikeyi belirleyin
Önce seçeneklerinizi gözden geçirin

Rakip oyuncu, ayağında topla karşınızda duruyorsa öncelikle yapmanız gereken hamle seçeneklerinizi gözden geçirmektir. Sahanın neresinde olduğunuz, rakibe olan uzaklığınız, rakip oyuncunun topla neler yapabileceği ya da kendini yere atmayı sevip sevmediği bile önemlidir. Arkanızda takım arkadaşınız kademede bekliyorsa müdahale yapmaktan çekinmeyin. Birebirseniz de sakın yatarak müdahale etmeyin. Geçirilirseniz topu kalenizden çıkarırsınız.”

Ya top ya rakip
İkisi de geçerse sorun yaşarsınız

“Hamle yaparken şunu unutmayın: Ya top geçmeyecek ya da rakip oyuncu… İkisini de geçirirseniz gol yemeniz işten bile değildir. Elbette pozisyonun niteliğine göre hangisini tercih edeceğinize karar verebilirsiniz. Rakip oyuncuya çok uzak durmayın; yarım adım mesafe her türlü müdahale için yeterlidir.”

Ayakta kalın
Hamleden önce vücut dengenizi ayarlayın

“Rakip oyuncuyla karşı karşıyayken hafif yana dönük şekilde durmak size avantaj sağlar. Bunu yaparken de rakibin hangi ayağını daha iyi kullandığını bilmelisiniz. Sağ ayağını kullanıyorsa siz sol ayağınız önde olacak şekilde sağa dönük vaziyette durun. Güçlü olduğu tarafa gitmesine izin vermeyin; ters ayağını kullanmaya zorlayın. Ayrıca sakın hamle yapmayın ve ayakta kalmaya özen gösterin.”

Kayarak müdahale
Ne yapıp edin, topa vurun

“Kayarak müdahale yapmak zorunda kaldığınızda topa vurmaktan başka çareniz yok. Bunun için de zamanlamanızı çok iyi ayarlamalısınız; çünkü topa değil de rakip oyuncuya vurursanız büyük ihtimalle kart görürsünüz. Zaten bu yüzden kayarak müdahale yapmak en son başvurduğunuz yöntem olsun. Başka seçeneğiniz kalmadığında bunu deneyebilirsiniz.”

Kanat müdahalesi
Rakibi tanıyın

“Bu konuda önemli olan rakip takımın karakteridir. İyi orta yapan kanat oyuncuları ve hava toplarında etkili forvetleri varsa öncelikli olarak orta yapmalarını engellenmeniz gerek. Hücum oyuncuları kısa boyluysa istedikleri kadar orta yapsınlar, topa vuran siz olursunuz. Böyle durumlarda da rakibi kesinlikle içeri yönlendirmeyin ve kanatlara inmesini sağlayın. İçeri kat edip hızlı forvetlere pas atma ya da pozisyon yaratma imkânı bulurlarsa takımınız sorun yaşar.”

Hafif sertlik
Sert müdahalelerle rakibi sindirin

“Müdahale yaparken öncelikli hedefiniz topa vurmak olmalı. Ancak bazen rakipte topla oynamayı çok seven oyuncular varsa maçın başında hafif sert bir müdahale yaparak ona net bir mesaj verebilirsiniz. Elbette agresiflik seviyenizi ayarlamaya dikkat edin; yoksa hakem sizi yanlış anlayabilir ve kart gösterebilir. Zamanlamanızı doğru yaparsanız maçın ilerleyen bölümlerinde topla oynamasını engellersiniz.”

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş