Ustalık | Sergio Agüero: Markajdan kurtulma

İş rakip ceza sahasında boş alan bulmaya gelince Manchester City’nin Arjantinli forvetinin bu konuda üstüne yok. Peki bunu nasıl yapıyor?

1- Doğru alanları belirle
Boş alanları doğru tespit etmek önemli

“Ceza sahasında boş alan bulmak çok kritiktir. Maçın ilk 10 dakikası bu boşlukları tespit etmek adına son derece önemli. Erken gol bulamazsanız sorun değil, takımın savunma tercihlerini anlamaya çalışın ve oyununuzu buna göre değiştirin. Oyun göbekte tıkanıyorsa kanatlara açılmayı ve daha derine inip topla buluşmayı tercih ederim. Bazı takımlarsa çok açık bir oyun tercih eder ve sizin topla buluşmanızı kolaylaştırır. Bu tip takımlara karşı işler çok daha kolay olur.”

Şampiyonlar Ligi’nde son 16 turu başladı!

 

2- Topla ilk sen buluş
Orta saha oyuncularını tanı

“Daima dikkatli olmalı ve her şeyi ilk yapmak için hızlı koşmalısınız. Arkadaşlarımın koşularını hep izlerim: Ne zaman orta yapacaklar? Ne zaman adam eksiltecekler? Kafalarını ne kadar kaldırdıklarına bakarak topu ön direğe mi, arka direğe mi atacaklarını anlamaya çalışırım. Bunları yapınca da otomatik olarak doğru yerde oluyorsunuz. Orta saha oyuncuları ise farklıdır. Mesela David Silva daha çok hatlar arası pas vermeyi kovalar.”

3- Nereye istersen git
Hareketli ol ve sahada dolaş

“Savunmacıları zor duruma sokacağım en iyi yerde olmak isterim. Bu da saha içinde herhangi bir yer olabilir. Günümüzde markajdan kurtulmak çok zor. Bunun için de alan bulma konusunda zeki olmak zorundasınız. Bazen ceza sahasında olmak, pozisyon üretme açısından en iyi yer olmayabilir. Gol atmak kolay bir şey değil. Sadece son vuruştan ibaret olduğunu sanmayın. Çok daha fazla şey yapmalısınız. İşin özeti; ne yaparsanız yapın, aklınızı kullanın.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş